October 1, 2020
News Sport

GAA ROUND-UP: All the latest local results and tables

St. Canice’s Credit Union Senior Hurling League Group A
Fri, 07 Aug,

Fri, 07 Aug, Venue: John Locke Park, (Round 2), James Stephens 0-22 Tullaroan 0-18
Sat, 08 Aug,
Sat, 08 Aug, Venue: UPMC Nowlan Park, (Round 2), Bennettsbridge 3-16 Danesfort 1-17

St. Canice’s Credit Union Senior Hurling League Group B
Thu, 06 Aug,

Thu, 06 Aug, Venue: UPMC Nowlan Park, (Round 2), Erins Own 3-16 Clara 1-13
Fri, 07 Aug,
Fri, 07 Aug, Venue: Thomastown, (Round 2), Mullinavat 1-15 Rower Inistioge 0-18
Fri, 07 Aug, Venue: Pairc Lachtain, (Round 2), Dicksboro 0-24 Graigue Ballycallan 0-13

Michael Lyng Motors Hyundai Intermediate Hurling League Group A
Fri, 07 Aug,

Fri, 07 Aug, Venue: Bennettsbridge, (Round 2), Glenmore 2-12 St. Patrick’s 0-15
Sat, 08 Aug,
Sat, 08 Aug, Venue: Bennettsbridge, (Round 2), Carrickshock 2-17 O’Loughlin Gaels 1-16

Michael Lyng Motors Hyundai Intermediate Hurling League Group B
Sat, 08 Aug,

Sat, 08 Aug, Venue: Pairc Sheamuis Stiophan, (Round 2), Young Irelands 2-19 St Martin’s 1-12
Sat, 08 Aug, Venue: Ballyragget, (Round 2), Lisdowney 1-17 St Lachtain’s 1-14

J.J Kavanagh and Sons J.H.L. (Section A) Group A
Sat, 08 Aug,

Sat, 08 Aug, Venue: Palmerstown, (Round 3), Tullogher Rosbercon 2-24 Cloneen 0-12
Sat, 08 Aug, Venue: Jenkinstown, (Round 3), Blacks and Whites 2-12 Emeralds 1-13

J.J. Kavanagh and Sons J.H.L. (Section A) Group B
Sat, 08 Aug,

Sat, 08 Aug, Venue: John Locke Park, (Round 3), Piltown 2-19 Galmoy 2-12
Sat, 08 Aug, Venue: Mullinavat, (Round 3), Graignamanagh 3-17 Kilmacow 2-12

J.J. Kavanagh and Sons J.H.L. (Section B) Group A
Sat, 08 Aug,

Sat, 08 Aug, Venue: Inistioge, (Round 3), Clara 3-17 Rower Inistioge 0-18
Sat, 08 Aug, Venue: Canon Kearns Park, (Round 3), James Stephens 6-10 Erins Own 4-13

J.J. Kavanagh and Sons Junior A Hurling Championship
Tue, 04 Aug,

Tue, 04 Aug, Venue: St. John’s Park, (2nd Round ), O’Loughlin Gaels 0-20 James Stephens 0-9
Sun, 09 Aug,
Sun, 09 Aug, Venue: Thomastown, (Quarter Final), Lisdowney 1-23 Thomastown 1-18
Sun, 09 Aug, Venue: Hugginstown, (Quarter Final), O’Loughlin Gaels 1-16 Carrickshock 1-14

J.J. Kavanagh and Sons Junior B Hurling Championship
Sun, 09 Aug,

Sun, 09 Aug, Venue: Mullinavat, (Quarter Final), Mullinavat 0-13 St Lachtain’s 0-11

Iverk Produce Junior C Hurling Championship
Sun, 09 Aug,

Sun, 09 Aug, Venue: Johnstown, (Quarter Final), Fenians 1-18 Galmoy 1-11
Sun, 09 Aug, Venue: Piltown, (Quarter Final), Emeralds 3-25 Piltown 3-21
Sun, 09 Aug, Venue: Pairc na Seamrog, (Quarter Final), Shamrocks Ballyhale 2-15 Graignamanagh 0-17

Country Style Junior D Hurling Championship
Sun, 09 Aug,

Sun, 09 Aug, Venue: Clara, (Q/Final), Blacks and Whites 2-18 Clara 3-5
Sun, 09 Aug, Venue: Cloneen, (Q/Final), Cloneen 2-18 Slieverue 2-11

Junior E Hurling Championship
Sun, 09 Aug,

Sun, 09 Aug, Venue: Muckalee, (Q/Final), St Martin’s 4-14 Mooncoin 1-5
Sun, 09 Aug, Venue: Bennettsbridge, (Q/Final), Dicksboro 1-19 Bennettsbridge 0-4

Kilkenny Honda Centre Minor A Hurling League/Championship Group A
Mon, 03 Aug,

Mon, 03 Aug, Venue: Pairc Sheamuis Stiophan, (Round 2), James Stephens 0-11 Rower Inistioge 0-10

Kilkenny Honda Centre Minor A Hurling League/Championship Group B
Mon, 03 Aug,

Mon, 03 Aug, Venue: Thomastown, (Round 2), Dicksboro 6-23 Thomastown 3-5

Kilkenny Honda Centre Minor A Hurling League/Championship Group C
Mon, 03 Aug,

Mon, 03 Aug, Venue: Galmoy, (Round 2), Young Irelands 4-12 Galmoy/Windgap 3-13

Kilkenny Honda Centre Minor B Hurling League/Championship Group A
Mon, 03 Aug,

Mon, 03 Aug, Venue: Bennettsbridge, (Round 2), Bennettsbridge 2-13 Graignamanagh 2-12
Mon, 03 Aug, Venue: Danesfort, (Round 2), Blacks and Whites/Slieverue 2-21 Danesfort 2-15

Kilkenny Honda Centre Minor B Hurling League/Championship Group B
Mon, 03 Aug,

Mon, 03 Aug, Venue: Kilmacow, (Round 2), Glenmore 3-19 Kilmacow 2-16

Kilkenny Honda Centre Minor B Hurling League/Championship Group C
Mon, 03 Aug,

Mon, 03 Aug, Venue: Jenkinstown, (Round 2), St Martin’s 2-21 Conahy Shamrocks 0-16

Kilkenny Honda Centre Minor B Hurling League/Championship Group D
Mon, 03 Aug,

Mon, 03 Aug, Venue: Urlingford, (Round 2), Graigue Ballycallan 6-16 Emeralds 2-10

Kilkenny Honda Centre Minor C Hurling League/Championship Group A
Mon, 03 Aug,

Mon, 03 Aug, Venue: Hugginstown, (Round 2), Carrickshock 3-17 Shamrocks Ballyhale 1-16

Kilkenny Honda Centre Minor C Hurling League/Championship Group B
Mon, 03 Aug,

Mon, 03 Aug, Venue: John Locke Park, (Round 2), John Lockes 2-22 Tullaroan 3-17

Kilkenny Honda Centre Minor C Hurling League/Championship Group C
Mon, 03 Aug,

Mon, 03 Aug, Venue: Cloneen, (Round 2), St. Patrick’s 2-17 Cloneen/Railyard 0-9

Kilkenny Honda Centre Minor C Hurling League/Championship Group D
Tue, 04 Aug,

Tue, 04 Aug, Venue: Paulstown, (Round 2), Barrow Rangers W/O Young Irelands –

Duggan Steel Under-15 A Hurling League/Championship Group A
Wed, 05 Aug,

Wed, 05 Aug, Venue: Canon Kearns Park, (Round 2), O’Loughlin Gaels 2-9 Erins Own 0-11
Wed, 05 Aug, Venue: Pairc Sheamuis Stiophan, (Round 2), James Stephens 2-12 Graigue Ballycallan 2-11

Duggan Steel Under-15 A Hurling League/Championship Group B
Wed, 05 Aug,

Wed, 05 Aug, Venue: Clara, (Round 2), Young Irelands 3-13 Clara 0-14
Wed, 05 Aug, Venue: Tullogher, (Round 2), Tullogher Rosbercon 3-10 Dicksboro 2-7

Duggan Steel Under-15 B Hurling League/Championship Group A
Wed, 05 Aug,

Wed, 05 Aug, Venue: Danesfort, (Round 2), Bennettsbridge 4-15 Danesfort 0-5
Thu, 06 Aug,
Thu, 06 Aug, Venue: Paulstown, (Round 2), Dunnamaggin 3-15 Barrow Rangers 2-10

Duggan Steel Under-15 B Hurling League/Championship Group B
Wed, 05 Aug,

Wed, 05 Aug, Venue: John Locke Park, (Round 2), Piltown 8-8 John Lockes 0-5
Wed, 05 Aug, Venue: Mullinavat, (Round 2), Kilmacow 3-17 Mullinavat 4-9

Duggan Steel Under-15 B Hurling League/Championship Group C
Wed, 05 Aug,

Wed, 05 Aug, Venue: Galmoy, (Round 2), St. Patrick’s 2-15 Galmoy/Windgap 1-12

Duggan Steel Under-15 C Hurling League/Championship Group A
Wed, 05 Aug,

Wed, 05 Aug, Venue: Mooncoin, (Round 2), Glenmore 1-12 Mooncoin 2-7
Thu, 06 Aug,
Thu, 06 Aug, Venue: Hugginstown, (Round 2), Shamrocks Ballyhale 4-18 Carrickshock 1-7

Duggan Steel Under-15 C Hurling League/Championship Group B
Thu, 06 Aug,

Thu, 06 Aug, Venue: Lisdowney, (Round 2), Lisdowney 1-11 Dicksboro 1-11

Duggan Steel Under-15 C Hurling League/Championship Group C
Wed, 05 Aug,

Wed, 05 Aug, Venue: Urlingford, (Round 2), Emeralds 3-10 St Lachtain’s 1-15

Duggan Steel Under-15 Roinn C Hurling League/Championship 13 A Side
Wed, 05 Aug,

Wed, 05 Aug, Venue: Tom Walsh Park, (Round 2), Blacks and Whites 7-10 Slieverue 0-10

 

St. Canice’s Credit Union St. Canice’s Credit Union Senior Hurling League Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
O`Loughlin Gaels 2 2 0 0 3 – 39 1 – 32 13 4
James Stephens 2 2 0 0 0 – 41 1 – 32 6 4
Bennettsbridge 2 1 0 1 4 – 30 2 – 35 1 2
Tullaroan 2 0 1 1 1 – 39 2 – 40 -4 1
Shamrocks Ballyhale 2 0 1 1 2 – 36 3 – 42 -9 1
Danesfort 2 0 0 2 2 – 31 3 – 35 -7 0

St. Canice’s Credit Union St. Canice’s Credit Union Senior Hurling League Group B

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Dicksboro 2 2 0 0 2 – 40 0 – 25 21 4
Erins Own 2 1 1 0 3 – 36 2 – 30 9 3
Mullinavat 2 0 2 0 2 – 32 0 – 38 0 2
Clara 2 1 0 1 2 – 34 3 – 32 -1 2
Rower Inistioge 2 0 1 1 0 – 30 3 – 31 -10 1
Graigue Ballycallan 2 0 0 2 0 – 29 1 – 45 -19 0

Michael Lyng Motors Hyundai Michael Lyng Motors Hyundai Intermediate Hurling League Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Carrickshock 2 2 0 0 4 – 33 1 – 29 13 4
Thomastown 2 1 1 0 6 – 31 3 – 31 9 3
Glenmore 2 1 1 0 5 – 24 3 – 27 3 3
O`Loughlin Gaels 2 1 0 1 2 – 37 3 – 33 1 2
St. Patrick’s 2 0 0 2 0 – 28 4 – 28 -12 0
John Lockes 2 0 0 2 1 – 35 4 – 40 -14 0

Michael Lyng Motors Hyundai Michael Lyng Motors Hyundai Intermediate Hurling League Group B

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Dunnamaggin 2 2 0 0 4 – 25 1 – 22 12 4
Young Irelands 2 1 0 1 3 – 29 2 – 23 9 2
St Lachtain’s 2 1 0 1 1 – 37 1 – 32 5 2
Lisdowney 2 1 0 1 2 – 29 2 – 30 -1 2
Fenians 2 1 0 1 1 – 21 4 – 19 -7 2
St Martin’s 2 0 0 2 1 – 27 2 – 42 -18 0

J.J Kavanagh and Sons J.H.L. (Section A) Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Tullogher Rosbercon 3 3 0 0 6 – 62 1 – 44 33 6
Windgap 2 2 0 0 4 – 31 2 – 28 9 4
Blacks and Whites 3 2 0 1 6 – 45 4 – 34 17 4
Mooncoin 2 1 0 1 4 – 37 1 – 40 6 2
Emeralds 3 1 0 2 3 – 45 6 – 49 -13 2
Slieverue 3 0 0 3 2 – 54 7 – 53 -14 0
Cloneen 2 0 0 2 1 – 18 5 – 44 -38 0

J.J. Kavanagh and Sons J.H.L. (Section A) Group B

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Piltown 3 2 0 1 3 – 51 3 – 38 13 4
Conahy Shamrocks 2 2 0 0 2 – 34 2 – 25 9 4
Graignamanagh 3 2 0 1 4 – 46 3 – 43 6 4
Galmoy 3 1 0 2 2 – 44 2 – 49 -5 2
Barrow Rangers 2 1 0 1 2 – 31 1 – 31 3 2
Kilmacow 3 0 0 3 3 – 34 5 – 54 -26 0

J.J. Kavanagh and Sons J.H.L. (Section B) Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
James Stephens 3 3 0 0 9 – 52 7 – 34 24 6
Erins Own 3 2 0 1 9 – 42 6 – 44 7 4
Clara 3 1 0 2 5 – 47 4 – 47 3 2
Rower Inistioge 3 0 0 3 1 – 43 7 – 59 -34 0

Kilkenny Honda Centre Minor A Hurling League/Championship Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Tullogher Rosbercon 1 1 0 0 3 – 10 0 – 11 8 2
James Stephens 2 1 0 1 0 – 22 3 – 20 -7 2
Rower Inistioge 1 0 0 1 0 – 10 0 – 11 -1 0

Kilkenny Honda Centre Minor A Hurling League/Championship Group B

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Dicksboro 1 1 0 0 6 – 23 3 – 5 27 2
Mooncoin 1 0 1 0 2 – 11 0 – 17 0 1
Thomastown 2 0 1 1 3 – 22 8 – 34 -27 1

Kilkenny Honda Centre Minor A Hurling League/Championship Group C

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Young Irelands 1 1 0 0 4 – 12 3 – 13 2 2
Galmoy/Windgap 2 1 0 1 7 – 26 8 – 18 5 2
O`Loughlin Gaels 1 0 0 1 4 – 6 4 – 13 -7 0

Kilkenny Honda Centre Minor B Hurling League/Championship Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Bennettsbridge 2 2 0 0 45 31 14 4
Blacks and Whites/Slieverue 2 1 0 1 40 47 -7 2
Danesfort 2 1 0 1 39 44 -5 2
Graignamanagh 2 0 0 2 35 37 -2 0

Kilkenny Honda Centre Minor B Hurling League/Championship Group B

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Glenmore 2 2 0 0 49 42 7 4
Dunnamaggin 2 1 0 1 51 38 13 2
Kilmacow 2 0 1 1 44 50 -6 1
Piltown 2 0 1 1 39 53 -14 1

Kilkenny Honda Centre Minor B Hurling League/Championship Group C

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
St Martin’s 2 2 0 0 45 30 15 4
Erins Own 2 1 0 1 35 34 1 2
Conahy Shamrocks 2 1 0 1 37 44 -7 2
Dicksboro (U17 B) 2 0 0 2 33 42 -9 0

Kilkenny Honda Centre Minor B Hurling League/Championship Group D

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Graigue Ballycallan 1 1 0 0 34 16 18 2
Emeralds 2 1 0 1 35 52 -17 2
Fenians 1 0 0 1 18 19 -1 0

Kilkenny Honda Centre Minor C Hurling League/Championship Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Mullinavat 1 1 0 0 0 – 28 3 – 8 11 2
Carrickshock 2 1 0 1 6 – 25 1 – 44 -4 2
Shamrocks Ballyhale 1 0 0 1 1 – 16 3 – 17 -7 0

Kilkenny Honda Centre Minor C Hurling League/Championship Group B

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
John Lockes 2 2 0 0 8 – 38 3 – 26 27 4
Tullaroan 1 0 0 1 3 – 17 2 – 22 -2 0
St Lachtain’s 1 0 0 1 0 – 9 6 – 16 -25 0

Kilkenny Honda Centre Minor C Hurling League/Championship Group C

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Lisdowney 2 2 0 0 8 – 20 1 – 3 38 4
St. Patrick’s 2 1 0 1 2 – 17 0 – 9 14 2
Cloneen/Railyard 2 0 0 2 1 – 12 10 – 37 -52 0

Kilkenny Honda Centre Minor C Hurling League/Championship Group D

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Clara 1 1 0 0 2 – 20 3 – 15 2 2
Barrow Rangers 2 1 0 1 3 – 15 2 – 20 -2 2
Young Irelands (U17 B) 1 0 0 1 0 – 0 0 – 0 0 0

Duggan Steel Under-15 A Hurling League/Championship Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
James Stephens 2 2 0 0 5 – 27 2 – 22 14 4
Graigue Ballycallan 2 1 0 1 4 – 23 2 – 24 5 2
O`Loughlin Gaels 2 1 0 1 2 – 20 3 – 26 -9 2
Erins Own 2 0 0 2 0 – 23 4 – 21 -10 0

Duggan Steel Under-15 A Hurling League/Championship Group B

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Young Irelands 2 2 0 0 7 – 26 1 – 22 22 4
Tullogher Rosbercon 2 1 0 1 4 – 18 6 – 20 -8 2
Dicksboro 2 1 0 1 7 – 22 3 – 19 15 2
Clara 2 0 0 2 0 – 23 8 – 28 -29 0

Duggan Steel Under-15 B Hurling League/Championship Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Bennettsbridge 2 2 0 0 11 – 28 1 – 14 44 4
Dunnamaggin 2 2 0 0 5 – 24 3 – 17 13 4
Danesfort 2 0 0 2 1 – 12 6 – 24 -27 0
Barrow Rangers 2 0 0 2 3 – 19 10 – 28 -30 0

Duggan Steel Under-15 B Hurling League/Championship Group B

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Piltown 2 1 1 0 11 – 17 2 – 17 27 3
John Lockes 2 1 0 1 3 – 20 11 – 17 -21 2
Kilmacow 2 1 0 1 6 – 26 7 – 24 -1 2
Mullinavat 2 0 1 1 6 – 21 6 – 26 -5 1

Duggan Steel Under-15 B Hurling League/Championship Group C

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
St. Patrick’s 1 1 0 0 2 – 15 1 – 12 6 2
St Martin’s 1 1 0 0 2 – 14 2 – 8 6 2
Galmoy/Windgap 2 0 0 2 3 – 20 4 – 29 -12 0

Duggan Steel Under-15 C Hurling League/Championship Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Glenmore 2 2 0 0 7 – 32 2 – 8 39 4
Mooncoin 2 1 0 1 5 – 23 1 – 16 19 2
Shamrocks Ballyhale 2 1 0 1 4 – 22 4 – 23 -1 2
Carrickshock 2 0 0 2 1 – 8 10 – 38 -57 0

Duggan Steel Under-15 C Hurling League/Championship Group B

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
James Stephens (U15 B) 1 1 0 0 3 – 11 1 – 4 13 2
Dicksboro (U15 B) 1 0 1 0 1 – 11 1 – 11 0 1
Lisdowney 2 0 1 1 2 – 15 4 – 22 -13 1

Duggan Steel Under-15 C Hurling League/Championship Group C

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Fenians 1 1 0 0 2 – 12 2 – 7 5 2
Emeralds 2 1 0 1 5 – 17 3 – 27 -4 2
St Lachtain’s 1 0 0 1 1 – 15 3 – 10 -1 0

Duggan Steel Under-15 Roinn C Hurling League/Championship 13 A Side

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Blacks and Whites 2 2 0 0 14 – 19 0 – 13 48 4
Slieverue 2 1 0 1 7 – 16 10 – 17 -10 2
Conahy Shamrocks 2 1 0 1 3 – 7 7 – 6 -11 2
Cloneen/Railyard 2 0 0 2 0 – 3 7 – 9 -27 0

 

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *