September 19, 2020
News Sport

GAA ROUND-UP: All your latest local results and league tables

Michael Lyng Motors Hyundai Intermediate Hurling League
Sun, 23 Aug,

Sun, 23 Aug, Venue: UPMC Nowlan Park, (League Final), Thomastown 2-18 Dunnamaggin 2-11
Sun, 23 Aug, Venue: Thomastown, (Shield Final), Lisdowney 2-21 Glenmore 0-13

J.J. Kavanagh and Sons Junior Hurling Championship Section B
Wed, 19 Aug,

Wed, 19 Aug, Venue: Ballyragget, (Quarter Final), Erins Own 4-14 St. Patrick’s 1-14

J.J. Kavanagh and Sons J.H.L. (Section A)
Sat, 22 Aug,

Sat, 22 Aug, Venue: Gowran, (Final), Tullogher Rosbercon 2-9 Conahy Shamrocks 0-11
Sun, 23 Aug,
Sun, 23 Aug, Venue: Mooncoin, (League Final), Piltown 1-21 Windgap 2-11

J.J. Kavanagh and Sons Junior A Hurling Championship
Tue, 18 Aug,

Tue, 18 Aug, Venue: Pairc Sheamuis Stiophan, (Relegation Final), Young Irelands 3-14 James Stephens 2-15
Sat, 22 Aug,
Sat, 22 Aug, Venue: UPMC Nowlan Park, (County Final), Lisdowney 2-12 Graigue Ballycallan 2-5

J.J. Kavanagh and Sons Junior B Hurling Championship
Sun, 23 Aug,

Sun, 23 Aug, Venue: Palmerstown, (Relegation Final), St Martin’s 3-13 John Lockes 2-8

Iverk Produce Junior C Hurling Championship
Sun, 23 Aug,

Sun, 23 Aug, Venue: Tom Ryall Park, (County Final), Danesfort 1-17 Emeralds 0-18

Country Style Junior D Hurling Championship
Sat, 22 Aug,

Sat, 22 Aug, Venue: Pairc Lachtain, (County Final), Cloneen 2-11 Blacks and Whites 1-13

Junior E Hurling Championship
Sat, 22 Aug,

Sat, 22 Aug, Venue: Pairc Lachtain, (Final), St Martin’s 4-7 Dicksboro 1-13

Kilkenny Honda Centre Minor A Hurling Championship
Mon, 17 Aug,

Mon, 17 Aug, Venue: Mooncoin, (1st Round ), Mooncoin 1-15 O’Loughlin Gaels 0-14
Mon, 17 Aug, Venue: Palmerstown, (Quarter Final), Dicksboro 2-27 James Stephens 1-4
Mon, 17 Aug, Venue: Gowran, (Quarter Final), Young Irelands 3-18 Rower Inistioge 0-7

Kilkenny Honda Centre Minor B Hurling Championship
Mon, 17 Aug,

Mon, 17 Aug, Venue: Kilmacow, (Prel), Kilmacow 2-11 Conahy Shamrocks 1-9
Mon, 17 Aug, Venue: Dunnamaggin, (1st Round), Dunnamaggin 6-18 Graignamanagh 0-4
Mon, 17 Aug, Venue: Danesfort, (1st Round), Fenians 3-17 Danesfort 4-9
Tue, 18 Aug,
Tue, 18 Aug, Venue: Palmerstown, (Prel), Dicksboro 2-13 Piltown 2-10

Kilkenny Honda Centre Minor C Hurling Championship
Mon, 17 Aug,

Mon, 17 Aug, Venue: Hugginstown, (1st Round), Carrickshock 2-20 Cloneen/Railyard 4-10
Mon, 17 Aug, Venue: Ballyragget, (1st Round), St. Patrick’s 8-11 Shamrocks Ballyhale 1-13
Mon, 17 Aug, Venue: Paulstown, (1st Round), Barrow Rangers 2-16 St Lachtain’s 1-16
Thu, 20 Aug,
Thu, 20 Aug, Venue: Tullaroan, (1st Round), Tullaroan W/O Young Irelands –

Duggan Steel Under-15 A Hurling Championship
Wed, 19 Aug,

Wed, 19 Aug, Venue: Pairc Sheamuis Stiophan, (Quarter Final (A)), James Stephens 7-24 Clara 1-4
Wed, 19 Aug, Venue: Tom Ryall Park, (Quarter Final (B)), Graigue Ballycallan 4-18 Tullogher Rosbercon 0-3
Wed, 19 Aug, Venue: Palmerstown, (Quarter Final (C)), Dicksboro 3-13 Erins Own 2-5
Wed, 19 Aug, Venue: Gowran, (Quarter Final (D)), O’Loughlin Gaels 5-7 Young Irelands 2-7

Duggan Steel Under-15 B Hurling Championship
Wed, 19 Aug,

Wed, 19 Aug, Venue: Windgap, (1st Round (E)), Galmoy/Windgap 5-17 Thomastown 3-7
Wed, 19 Aug, Venue: John Locke Park, (1st Round (F)), Dunnamaggin 2-15 John Lockes 2-11
Wed, 19 Aug, Venue: Danesfort, (Prel Round (A)), Danesfort 4-8 Mullinavat 1-8
Wed, 19 Aug, Venue: Kilmacow, (Prel Round (B)), Kilmacow 6-13 Barrow Rangers 4-6

Duggan Steel Under-15 C Hurling Championship
Wed, 19 Aug,

Wed, 19 Aug, Venue: Mooncoin, (Prel Round (A)), Mooncoin 5-15 Carrickshock 1-10
Thu, 20 Aug,
Thu, 20 Aug, Venue: Pairc Lachtain, (1st Round (B)), St Lachtain’s W/O Young Irelands –
Thu, 20 Aug, Venue: Pairc na Seamrog, (1st Round (D)), Shamrocks Ballyhale 2-12 Dicksboro 1-14
Sat, 22 Aug,
Sat, 22 Aug, Venue: St. John’s Park, (1st Round (C)), Emeralds 5-9 O’Loughlin Gaels 0-8

Duggan Steel Under-13 A Hurling League
Thu, 20 Aug,

Thu, 20 Aug, Venue: St. John’s Park, (Round 2), O’Loughlin Gaels 2-13 James Stephens Green 0-4
Fri, 21 Aug,
Fri, 21 Aug, Venue: Canon Kearns Park, (Round 2), Erins Own 5-8 Dicksboro Maroon 0-5
Fri, 21 Aug, Venue: Pairc Sheamuis Stiophan, (Round 2), Dicksboro White 3-10 James Stephens Red 3-8

Duggan Steel Under-13 A1 Hurling League/Championship Group A
Fri, 21 Aug,

Fri, 21 Aug, Venue: Mooncoin, (Round 2), Mooncoin 4-3 John Lockes 2-8
Fri, 21 Aug, Venue: Pairc na Ratha, (Round 2), Piltown 2-15 Glenmore 0-5

Duggan Steel Under-13 A1 Hurling League/Championship Group B
Fri, 21 Aug,

Fri, 21 Aug, Venue: Danesfort, (Round 2), Young Irelands 1-11 Danesfort 0-6
Fri, 21 Aug, Venue: Thomastown, (Round 2), Dunnamaggin 1-10 Thomastown 1-7

Duggan Steel Under-13 B Hurling League/Championship Group A
Fri, 21 Aug,

Fri, 21 Aug, Venue: Galmoy, (Round 2), St. Patrick’s 7-14 Galmoy/Windgap 1-9

Duggan Steel Under-13 B Hurling League/Championship Group B
Fri, 21 Aug,

Fri, 21 Aug, Venue: Paulstown, (Round 2), St Martin’s 4-17 Barrow Rangers 0-4

Duggan Steel Under-13 B Hurling League/Championship Group D
Fri, 21 Aug,

Fri, 21 Aug, Venue: Inistioge, (Round 2), Rower Inistioge 6-13 Kilmacow 0-5
Fri, 21 Aug, Venue: Dr Tierney Park, (Round 2), Tullogher Rosbercon 5-9 Graignamanagh 5-3

Duggan Steel Under-13 C Hurling League/Championship Group A
Fri, 21 Aug,

Fri, 21 Aug, Venue: Jenkinstown, (Round 2), Conahy Shamrocks 2-14 Slieverue 3-4

Duggan Steel Under-13 C Hurling League/Championship Group B
Fri, 21 Aug,

Fri, 21 Aug, Venue: Urlingford, (Round 2), Emeralds 3-12 Tullaroan 2-9

Under 13 Hurling League/Championship 13 Aside Group A
Sat, 22 Aug,

Sat, 22 Aug, Venue: Inistioge, (Round 2), Blacks and Whites 1-7 Rower Inistioge 0-1

Under 13 Hurling League/Championship 13 Aside Group B
Fri, 21 Aug,

Fri, 21 Aug, Venue: Bennettsbridge, (Round 2), Bennettsbridge 1-6 O’Loughlin Gaels 1-3

Under 13 Hurling League/Championship 13 Aside Group C
Sat, 22 Aug,

Sat, 22 Aug, Venue: John Locke Park, (Round 2), John Lockes 6-4 St Martin’s 2-2

Duggan Steel Under-13 A Hurling League

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Erins Own 2 2 0 0 7 – 14 0 – 11 24 4
O`Loughlin Gaels 2 2 0 0 5 – 23 1 – 13 22 4
Dicksboro White 2 1 0 1 3 – 16 5 – 14 -4 2
James Stephens Red 2 1 0 1 4 – 24 4 – 17 7 2
James Stephens Green 2 0 0 2 1 – 11 3 – 29 -24 0
Dicksboro Maroon 2 0 0 2 1 – 14 8 – 18 -25 0

Duggan Steel Under-13 A1 Hurling League/Championship Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Piltown 2 1 1 0 6 – 29 5 – 16 16 3
Mooncoin 2 1 1 0 9 – 14 6 – 22 1 3
Glenmore 2 1 0 1 3 – 10 4 – 22 -15 2
John Lockes 2 0 0 2 4 – 15 7 – 8 -2 0

Duggan Steel Under-13 A1 Hurling League/Championship Group B

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Young Irelands 2 2 0 0 2 – 32 0 – 11 27 4
Danesfort 2 1 0 1 3 – 17 3 – 18 -1 2
Dunnamaggin 2 1 0 1 3 – 17 4 – 18 -4 2
Thomastown 2 0 0 2 1 – 12 2 – 31 -22 0

Duggan Steel Under-13 B Hurling League/Championship Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
St. Patrick’s 1 1 0 0 7 – 14 1 – 9 23 2
Lisdowney 1 0 1 0 2 – 11 3 – 8 0 1
Galmoy/Windgap 2 0 1 1 4 – 17 9 – 25 -23 1

Duggan Steel Under-13 B Hurling League/Championship Group B

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Clara 1 1 0 0 5 – 16 0 – 6 25 2
St Martin’s 1 1 0 0 4 – 17 0 – 4 25 2
Barrow Rangers 2 0 0 2 0 – 10 9 – 33 -50 0

Duggan Steel Under-13 B Hurling League/Championship Group D

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Tullogher Rosbercon 2 2 0 0 7 – 20 7 – 10 10 4
Rower Inistioge 2 1 0 1 8 – 20 2 – 16 22 2
Graignamanagh 2 1 0 1 9 – 9 7 – 16 -1 2
Kilmacow 2 0 0 2 2 – 12 10 – 19 -31 0

Duggan Steel Under-13 C Hurling League/Championship Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Conahy Shamrocks 2 2 0 0 7 – 24 8 – 12 9 4
Mullinavat 1 0 0 1 5 – 8 5 – 10 -2 0
Slieverue 1 0 0 1 3 – 4 2 – 14 -7 0

Duggan Steel Under-13 C Hurling League/Championship Group B

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
St Lachtain’s 1 1 0 0 11 – 7 5 – 2 23 2
Emeralds 2 1 0 1 8 – 14 13 – 16 -17 2
Tullaroan 1 0 0 1 2 – 9 3 – 12 -6 0

Under 13 Hurling League/Championship 13 Aside Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Blacks and Whites 1 1 0 0 1 – 7 0 – 1 9 2
Young Irelands (U13 B) 1 0 1 0 2 – 10 3 – 7 0 1
Rower Inistioge (U13 B) 2 0 1 1 3 – 8 3 – 17 -9 1

Under 13 Hurling League/Championship 13 Aside Group B

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Danesfort (U13 B) 1 1 0 0 4 – 8 1 – 6 11 2
Bennettsbridge 2 1 0 1 2 – 12 5 – 11 -8 2
O`Loughlin Gaels (U13 B) 1 0 0 1 1 – 3 1 – 6 -3 0

Under 13 Hurling League/Championship 13 Aside Group C

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
John Lockes (U13 B) 1 1 0 0 6 – 4 2 – 2 14 2
Piltown (U13 B) 0 0 0 0 0 – 0 0 – 0 0 0
St Martin’s (U13 B) 1 0 0 1 2 – 2 6 – 4 -14 0

 

 

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *