December 3, 2020
Business

GAA ROUND-UP: All the latest local results and tables

St Canice’s Credit Union (Kilkenny) Senior Hurling Championship
Sat, 29 Aug,

Sat, 29 Aug, Venue: UPMC Nowlan Park, (1st Round), Shamrocks Ballyhale 4-34 Rower Inistioge 0-8
Sat, 29 Aug, Venue: UPMC Nowlan Park, (1st Round), Mullinavat 5-27 Danesfort 1-25
Sun, 30 Aug,
Sun, 30 Aug, Venue: UPMC Nowlan Park, (1st Round), Bennettsbridge 0-20 Graigue Ballycallan 1-15
Sun, 30 Aug, Venue: UPMC Nowlan Park, (1st Round), Erins Own 2-18 Tullaroan 1-20

Michael Lyng Motors Hyundai Intermediate Hurling Championship
Sat, 29 Aug,

Sat, 29 Aug, Venue: Tom Ryall Park, (1st Round), St Lachtain’s 1-20 John Lockes 1-19
Sun, 30 Aug,
Sun, 30 Aug, Venue: Canon Kearns Park, (1st Round), Young Irelands 1-21 St. Patrick’s 1-21
Sun, 30 Aug, Venue: Pairc Lachtain, (1st Round), O’Loughlin Gaels 3-19 Fenians 1-12

J.J. Kavanagh and Sons Junior Hurling Championship Section A
Sat, 29 Aug,

Sat, 29 Aug, Venue: Thomastown, (1st Round), Barrow Rangers 1-18 Kilmacow 0-16

J.J. Kavanagh and Sons Junior Hurling Championship Section B
Sun, 30 Aug,

Sun, 30 Aug, Venue: Danesfort, (Quarter Final), Dicksboro 5-26 Rower Inistioge 1-12
Sun, 30 Aug, Venue: Bennettsbridge, (Quarter Final), Clara 3-18 Shamrocks Ballyhale 1-10

Kilkenny Honda Centre Minor A Hurling Championship
Mon, 24 Aug,

Mon, 24 Aug, Venue: Windgap, (Quarter Final), Galmoy/Windgap 2-20 Mooncoin 3-10

Kilkenny Honda Centre Minor B Hurling Championship
Mon, 24 Aug,

Mon, 24 Aug, Venue: Urlingford, (1st Round), Emeralds 2-12 Dicksboro 0-11
Sat, 29 Aug,
Sat, 29 Aug, Venue: Coon, (Quarter Final), Kilmacow 3-11 St Martin’s 2-12

Kilkenny Honda Centre Minor C Hurling Championship
Mon, 24 Aug,

Mon, 24 Aug, Venue: Mullinavat, (Quarter Final), Mullinavat 0-16 Barrow Rangers 0-13
Mon, 24 Aug, Venue: John Locke Park, (Quarter Final), Tullaroan 2-16 John Lockes 0-16
Mon, 24 Aug, Venue: Lisdowney, (Quarter Final), Lisdowney 3-18 Carrickshock 1-10
Mon, 24 Aug, Venue: Clara, (Quarter Final), St. Patrick’s 0-18 Clara 0-17

Duggan Steel Under-15 A Hurling Championship
Wed, 26 Aug,

Wed, 26 Aug, Venue: Palmerstown, (Semi Final), James Stephens 2-11 O’Loughlin Gaels 1-10
Wed, 26 Aug, Venue: John Locke Park, (Semi Final), Graigue Ballycallan 5-14 Dicksboro 0-14

Duggan Steel Under-15 Roinn C Hurling Champiopnship13 A Side
Wed, 26 Aug,

Wed, 26 Aug, Venue: Cloneen/Railyard, (Semi Final), Cloneen/Railyard 3-16 Slieverue 5-5
Wed, 26 Aug, Venue: Jenkinstown, (Semi Final), Conahy Shamrocks 3-10 Blacks and Whites 2-13

Duggan Steel Under-13 A Hurling League
Thu, 27 Aug,

Thu, 27 Aug, Venue: Pairc Sheamuis Stiophan, (Round 3), James Stephens Green 6-8 Dicksboro Maroon 0-5

Fri, 28 Aug,
Fri, 28 Aug, Venue: St. John’s Park, (Round 3), O’Loughlin Gaels 3-10 Dicksboro White 2-6
Fri, 28 Aug, Venue: Pairc Sheamuis Stiophan, (Round 3), James Stephens Red 5-10 Erins Own 1-7

Duggan Steel Under-13 A1 Hurling League/Championship Group A
Fri, 28 Aug,

Fri, 28 Aug, Venue: Piltown, (Round 3), John Lockes 2-11 Piltown 0-7

Duggan Steel Under-13 A1 Hurling League/Championship Group B
Fri, 28 Aug,

Fri, 28 Aug, Venue: Danesfort, (Round 3), Danesfort 4-12 Thomastown 2-4
Fri, 28 Aug, Venue: Gowran, (Round 3), Young Irelands 1-13 Dunnamaggin 0-9

Duggan Steel Under-13 B Hurling League/Championship Group A
Fri, 28 Aug,

Fri, 28 Aug, Venue: Ballyragget, (Round 3), St. Patrick’s 3-13 Lisdowney 1-7

Duggan Steel Under-13 B Hurling League/Championship Group B
Thu, 27 Aug,

Thu, 27 Aug, Venue: Coon, (Round 3), St Martin’s 0-12 Clara 0-7

Duggan Steel Under-13 B Hurling League/Championship Group C
Sun, 30 Aug,

Sun, 30 Aug, Venue: Hugginstown, (Round 2), Carrickshock 4-11 Shamrocks Ballyhale 1-14

Duggan Steel Under-13 B Hurling League/Championship Group D
Fri, 28 Aug,

Fri, 28 Aug, Venue: Dr Tierney Park, (Round 3), Rower Inistioge 2-8 Graignamanagh 2-6
Fri, 28 Aug, Venue: Tullogher, (Round 3), Tullogher Rosbercon 6-13 Kilmacow 0-4

Duggan Steel Under-13 C Hurling League/Championship Group A
Fri, 28 Aug,

Fri, 28 Aug, Venue: Slieverue, (Round 3), Mullinavat 2-13 Slieverue 1-5

Duggan Steel Under-13 C Hurling League/Championship Group B
Thu, 27 Aug,

Thu, 27 Aug, Venue: Tullaroan, (Round 3), St Lachtain’s 5-12 Tullaroan 0-3

Under 13 Hurling League/Championship 13 Aside Group B
Sun, 30 Aug,

Sun, 30 Aug, Venue: St. John’s Park, (Round 3), O’Loughlin Gaels 4-10 Danesfort 0-5

Under 13 Hurling League/Championship 13 Aside Group C
Thu, 27 Aug,

Thu, 27 Aug, Venue: Piltown, (Round 1), Piltown 5-6 John Lockes 0-5
Sun, 30 Aug,
Sun, 30 Aug, Venue: Muckalee, (Round 3), St Martin’s 1-7 Piltown 2-3

Under 13 Hurling League/Championship 13 Aside Group D
Fri, 28 Aug,

Fri, 28 Aug, Venue: Cloneen, (Round 2), Fenians 22-9 Cloneen/Railyard 8-11
Sat, 29 Aug,
Sat, 29 Aug, Venue: Johnstown, (Round 3), Erins Own 6-9 Fenians 7-4

Duggan Steel Under-13 A Hurling League

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
O`Loughlin Gaels 3 3 0 0 8 – 33 3 – 19 29 6
James Stephens Red 3 2 0 1 9 – 34 5 – 24 22 4
Erins Own 3 2 0 1 8 – 21 5 – 21 9 4
James Stephens Green 3 1 0 2 7 – 19 3 – 34 -3 2
Dicksboro White 3 1 0 2 5 – 22 8 – 24 -11 2
Dicksboro Maroon 3 0 0 3 1 – 19 14 – 26 -46 0

Duggan Steel Under-13 A1 Hurling League/Championship Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Mooncoin 3 2 1 0 13 – 24 8 – 28 11 5
Piltown 3 1 1 1 6 – 36 7 – 27 6 3
Glenmore 3 1 0 2 5 – 16 8 – 32 -25 2
John Lockes 3 1 0 2 6 – 26 7 – 15 8 2

Duggan Steel Under-13 A1 Hurling League/Championship Group B

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Young Irelands 3 3 0 0 3 – 45 0 – 20 34 6
Danesfort 3 2 0 1 7 – 29 5 – 22 13 4
Dunnamaggin 3 1 0 2 3 – 26 5 – 31 -11 2
Thomastown 3 0 0 3 3 – 16 6 – 43 -36 0

Duggan Steel Under-13 B Hurling League/Championship Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
St. Patrick’s 2 2 0 0 10 – 27 2 – 16 35 4
Lisdowney 2 0 1 1 3 – 18 6 – 21 -12 1
Galmoy/Windgap 2 0 1 1 4 – 17 9 – 25 -23 1

Duggan Steel Under-13 B Hurling League/Championship Group B

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
St Martin’s 2 2 0 0 4 – 29 0 – 11 30 4
Clara 2 1 0 1 5 – 23 0 – 18 20 2
Barrow Rangers 2 0 0 2 0 – 10 9 – 33 -50 0

Duggan Steel Under-13 B Hurling League/Championship Group C

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Graigue Ballycallan 2 1 0 1 7 – 27 5 – 13 20 2
Shamrocks Ballyhale 2 1 0 1 6 – 17 6 – 22 -5 2
Carrickshock 2 1 0 1 4 – 21 6 – 30 -15 2

Duggan Steel Under-13 B Hurling League/Championship Group D

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Tullogher Rosbercon 3 3 0 0 13 – 33 7 – 14 37 6
Rower Inistioge 3 2 0 1 10 – 28 4 – 22 24 4
Graignamanagh 3 1 0 2 11 – 15 9 – 24 -3 2
Kilmacow 3 0 0 3 2 – 16 16 – 32 -58 0

Duggan Steel Under-13 C Hurling League/Championship Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Conahy Shamrocks 2 2 0 0 7 – 24 8 – 12 9 4
Mullinavat 2 1 0 1 7 – 21 6 – 15 9 2
Slieverue 2 0 0 2 4 – 9 4 – 27 -18 0

Duggan Steel Under-13 C Hurling League/Championship Group B

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
St Lachtain’s 2 2 0 0 16 – 19 5 – 5 47 4
Emeralds 2 1 0 1 8 – 14 13 – 16 -17 2
Tullaroan 2 0 0 2 2 – 12 8 – 24 -30 0

Under 13 Hurling League/Championship 13 Aside Group B

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
O`Loughlin Gaels (U13 B) 2 1 0 1 5 – 13 1 – 11 14 2
Danesfort (U13 B) 2 1 0 1 4 – 13 5 – 16 -6 2
Bennettsbridge 2 1 0 1 2 – 12 5 – 11 -8 2

Under 13 Hurling League/Championship 13 Aside Group C

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Piltown (U13 B) 2 1 0 1 7 – 9 1 – 12 15 2
John Lockes (U13 B) 2 1 0 1 6 – 9 7 – 8 -2 2
St Martin’s (U13 B) 2 1 0 1 3 – 9 8 – 7 -13 2

Under 13 Hurling League/Championship 13 Aside Group D

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Erins Own (U13 B) 2 2 0 0 12 – 16 7 – 10 21 4
Fenians 2 1 0 1 29 – 13 14 – 20 38 2
Cloneen/Railyard 2 0 0 2 8 – 17 28 – 16 -59 0

 

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *