October 27, 2021
News Sport

KILKENNY GAA ROUND-UP: All your local results and league tables

St Canice’s Credit Union County League Division 1

Wed, 19 Jun,

(Round: Round 3), O’Loughlin Gaels W/O Ballyhale Shamrocks  –

Thu, 20 Jun,

(Round: Round 3), Clara 7-24 Bennettsbridge 0-17

Fri, 21 Jun,

(Round: Round 3), James Stephens 0-22 Mullinavat 0-11

(Round: Round 3), Dicksboro 6-20 Erins Own 4-12

County Hurling League Division 2

Fri, 21 Jun,

(Round: Round 3), St. Patrick’s 2-17 Danesfort 0-14

Sun, 23 Jun,

(Round: Round 3), Rower Inistioge 1-17 St Lachtain’s 1-15

Michael Lyng Motors Hyundai County Hurling League Division 3

Fri, 21 Jun,

(Round: Round 3), Lisdowney 1-21 St Martin’s 0-17

Sat, 22 Jun,

(Round: Round 6), Young Irelands 0-15 Dunnamaggin 1-10

J.J. Kavanagh & Sons All County League

Tue, 18 Jun,

(Round: 1st round), James Stephens 1-26 Clara 4-13

(Round: 1st round), Slieverue 2-23 Windgap 2-14

(Round: 1st round), Barrow Rangers 0-21 Galmoy 1-14

Thu, 20 Jun,

(Round: 1st round), Naomh Eoin 1-20 Blacks and Whites 1-15

 

J.J. Kavanagh & Sons All County League Group C

Tue, 18 Jun,

(Round: Round 5), Piltown 2-15 Emeralds 1-13

(Round: Round 5), Naomh Moling 7-19 Graignamanagh 1-16

Thu, 20 Jun,

(Round: Round 3), Graignamanagh 2-18 Emeralds 1-15

 

J.J Kavanagh and Sons Junior A Hurling League

Thu, 20 Jun,

(Round: Round 7), Tullaroan 3-16 Carrickshock 2-13

Sat, 22 Jun,

(Round: Round 8), Conahy Shamrocks W/O James Stephens  –

(Round: Round 8), Mooncoin 1-20 Thomastown 2-17

(Round: Round 8), Young Irelands 0-15 Dunnamaggin 1-10

 

J.J Kavanagh and Sons Junior B League

Sat, 22 Jun,

(Round: Round 6), Mullinavat 0-14 Fenians 1-11

(Round: Round 6), Glenmore 1-13 Tullogher Rosbercon 1-7

(Round: Round 6), John Lockes 1-18 St Lachtain’s 2-14

(Round: Round 6), Barrow Rangers 3-18 O’Loughlin Gaels 2-21

(Round: Round 6), Dicksboro 4-11 St Martin’s 2-17

 

Iverk Produce Junior C Hurling League

Wed, 19 Jun,

(Round: Round 5), Danesfort 3-22 Ballyhale Shamrocks 1-13

Fri, 21 Jun,

(Round: Round 6), Mooncoin 4-17 Galmoy 3-13

Sat, 22 Jun,

(Round: Round 6), Piltown 6-22 Emeralds 2-19

 

Country Style Junior D Hurling League Group A

Fri, 21 Jun,

(Round: Round 4), Blacks and Whites 3-18 Dicksboro 3-12

Sat, 22 Jun,

(Round: Round 5), Slieverue W/O Conahy Shamrocks  –

 

Country Style Junior D Hurling League Group B

Sun, 23 Jun,

(Round: Round 5), Cloneen 2-18 Clara 0-13

 

Permanent TSB Under 19 Hurling D Group A

Mon, 17 Jun,

(Round: Round 4), Tullogher Rosbercon W/O James Stephens  –

 

Kilkenny Honda Centre Minor Hurling B League Group A

Thu, 20 Jun,

(Round: Round 5), Carrickshock 3-11 Lisdowney 2-11

 

Duggan Steel Under-15 Roinn C Hurling League Group A

Thu, 20 Jun,

(Round: Round 7), Fenians 5-12 O’Loughlin Gaels 2-6

 

J.J. Kavanagh and Sons Martin Treacy Group A

Tue, 18 Jun,

(Round: Round 3), Piltown 2-15 Emeralds 1-13

 

J.J. Kavanagh and Sons Paddy Cahill Cup

Wed, 19 Jun,

(Round: 1st round), Conahy Shamrocks 2-24 Rower Inistioge 2-16

 

J. J. Kavanagh and Sons Kevin Fennelly Cup

Mon, 17 Jun,

(Round: 1st round), St. Patrick’s W/O Bagenalstown Gaels GAA  –

Fri, 21 Jun,

(Round: 1st round), Ballinkillen 1-16 Kilmacow 1-11

 

Duggan Steel Under-13 A Hurling League

Mon, 17 Jun,

(Round: Round 2), O’Loughlin Gaels 6-12 Dicksboro 3-20

Tue, 18 Jun,

(Round: Round 2), James Stephens 4-11 Young Irelands 0-5

 

Duggan Steel Under-13 B Hurling League Group A

Mon, 17 Jun,

(Round: Round 2), Galmoy/Windgap 4-22 St Lachtain’s 3-5

(Round: Round 2), Dunnamaggin 4-7 John Lockes 3-10

Tue, 18 Jun,

(Round: Round 2), Mt Leinster Rangers 1-10 Clara 1-7

Fri, 21 Jun,

(Round: Round 1), John Lockes 3-12 St Lachtain’s 3-4

(Round: Round 1), St Martin’s 4-14 Clara 1-8

(Round: Round 3), Dunnamaggin 5-14 Galmoy/Windgap 2-6

 

Duggan Steel Under-13 B Hurling League Group B

Mon, 17 Jun,

(Round: Round 2), Glenmore 2-15 Rower Inistioge 3-8

(Round: Round 2), Tullogher Rosbercon 5-10 Mooncoin 4-11

Fri, 21 Jun,

(Round: Round 2), Danesfort 9-9 Kilmacow 1-6

 

Duggan Steel Under-13 Roinn C Hurling League Group A

Tue, 18 Jun,

(Round: Round 2), James Stephens 2-3 Setanta Carlow 1-2

 

Duggan Steel Under-13 Roinn C Hurling League Group B

Mon, 17 Jun,

(Round: Round 2), Ballyhale Shamrocks 8-7 James Stephens 1-13

Wed, 19 Jun,

(Round: Round 2), Mullinavat 6-10 Carlow Town Hurling Club 1-3

(Round: Round 2), Young Irelands 3-6 Dicksboro 4-2

Fri, 21 Jun,

(Round: Round 1), Dicksboro 10-4 Carrickshock 3-13

 

Duggan Steel Under-13 C Hurling League 13 Aside Group A

Mon, 17 Jun,

(Round: Round 3), Tullaroan 6-12 Cloneen/Railyard 2-3

(Round: Round 3), Slieverue 9-12 Bagenalstown Gaels GAA 2-6

 

Duggan Steel Under-13 C Hurling League 13 Aside Group B

Wed, 19 Jun,

(Round: Round 2), Blacks and Whites 8-9 Naomh Eoin 4-6

Fri, 21 Jun,

(Round: Round 2), Lisdowney 4-4 Conahy Shamrocks 4-2

Sun, 23 Jun,

(Round: Round 3), Blacks and Whites 9-8 Piltown 1-3

 

Allianz Cumann na mBunscol Corn de Bhaildraithe

Mon, 17 Jun,

(Round: Semi-Final), Gowran NS 2-10 Castlecomer BNS 2-9

Wed, 19 Jun,

(Round: Semi-Final), Thomastown NS 4-11 Kilmanagh NS 0-4

 

Allianz/Cumann na mBunscol Tommy O Brien Cup 12-15 A Side

Mon, 17 Jun,

(Round: Semi Final), Danesfort NS 4-4 Coon Muckalee NS 2-6

Thu, 20 Jun,

(Round: FINAL), Danesfort NS 6-7 Conahy NS 0-6

 

Toymaster Allianz Cumann na mBunscol Under 11 Roinn A Championship

Tue, 18 Jun,

(Round: Semi Final), Scoil McCauley Rice NS 2-5 Dunnamaggin NS 0-2

Fri, 21 Jun,

(Round: Semi Final), Kilmanagh NS 3-5 Tullogher Rosbercon NS 1-4

 

TOP Oil Allianz Cumann na mBunscol Under 11 Roinn B Championship

Tue, 18 Jun,

(Round: Semi Final), Scoil Phádraig Ballyhale 3-9 Conahy NS 0-3

Fri, 21 Jun,

(Round: Semi Final), Danesfort NS 4-7 Rower Inistioge NS 1-7

Iverk Produce Junior C Hurling League

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Threecastles 5 5 0 0 10 – 64 5 – 34 45 10
Danesfort 5 4 0 1 13 – 83 4 – 55 55 8
Bennettsbridge 4 3 0 1 7 – 71 5 – 45 32 6
Piltown 5 3 0 2 11 – 79 7 – 78 13 6
Ballyhale Shamrocks 5 3 0 2 9 – 70 6 – 69 10 6
Mooncoin 5 3 0 2 12 – 61 9 – 69 1 6
Galmoy 5 2 0 3 9 – 72 8 – 76 -1 4
Emeralds 4 0 0 4 2 – 48 9 – 55 -28 0
Windgap 3 0 0 3 4 – 33 9 – 47 -29 0
Carrigeen 5 0 0 5 3 – 40 18 – 93 -98 0

County Hurling League Division 2

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Danesfort 3 2 0 1 4 – 61 7 – 42 10 4
Rower Inistioge 3 2 0 1 6 – 42 4 – 49 -1 4
Carrickshock 2 1 1 0 4 – 38 4 – 27 11 3
Tullaroan 2 1 0 1 4 – 33 3 – 31 5 2
St Lachtain’s 3 1 0 2 8 – 40 4 – 53 -1 2
Tullogher Rosbercon 2 1 0 1 2 – 31 5 – 26 -4 2
St. Patrick’s 3 1 0 2 2 – 47 5 – 47 -9 2
Graigue Ballycallan 2 0 1 1 5 – 29 3 – 46 -11 1

 

J.J. Kavanagh & Sons All County League Group C

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Mooncoin 4 3 1 0 9 – 68 3 – 46 40 7
Piltown 4 3 0 1 7 – 80 9 – 50 24 6
Naomh Moling 4 2 0 2 15 – 56 7 – 85 -5 4
Graignamanagh 4 1 1 2 3 – 59 11 – 68 -33 3
Emeralds 4 0 0 4 4 – 58 8 – 72 -26 0

 

Michael Lyng Motors Hyundai County Hurling League Division 3

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
John Lockes 2 2 0 0 4 – 34 0 – 27 19 4
Young Irelands 3 2 0 1 2 – 54 4 – 41 7 4
Lisdowney 3 2 0 1 4 – 48 3 – 47 4 4
Thomastown 2 1 0 1 2 – 38 3 – 29 6 2
Dunnamaggin 3 1 0 2 3 – 42 3 – 43 -1 2
Fenians 3 1 0 2 3 – 40 6 – 38 -7 2
Glenmore 2 1 0 1 3 – 28 3 – 37 -9 2
St Martin’s 4 1 0 3 5 – 50 4 – 72 -19 2

 

J.J. Kavanagh and Sons Martin Treacy Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Piltown 3 2 0 1 4 – 45 2 – 48 3 4
Barrow Rangers 2 1 1 0 2 – 30 2 – 24 6 3
Mooncoin 2 1 0 1 3 – 38 2 – 27 14 2
Emeralds 3 1 0 2 4 – 45 4 – 49 -4 2
Galmoy 2 1 0 1 3 – 31 4 – 37 -9 2
Graignamanagh 2 0 1 1 1 – 24 3 – 28 -10 1

 

J.J Kavanagh and Sons Junior A Hurling League

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Erins Own 7 6 0 1 14 – 148 9 – 86 77 12
Mooncoin 7 5 1 1 13 – 124 8 – 89 50 11
Thomastown 7 4 1 2 7 – 117 9 – 99 12 9
Lisdowney 6 4 0 2 11 – 112 3 – 91 45 8
Young Irelands 7 4 0 3 7 – 103 7 – 95 8 8
Dunnamaggin 7 4 0 3 5 – 98 4 – 109 -8 8
Tullaroan 7 4 0 3 12 – 90 14 – 100 -16 8
Graigue Ballycallan 6 3 0 3 8 – 80 7 – 95 -12 6
Conahy Shamrocks 6 1 0 5 6 – 47 12 – 100 -71 2
James Stephens 8 1 0 7 5 – 85 9 – 111 -38 2
Carrickshock 6 0 0 6 4 – 75 10 – 104 -47 0

 

J.J Kavanagh and Sons Junior B League

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Barrow Rangers 6 4 1 1 11 – 112 11 – 78 34 9
St Lachtain’s 6 4 0 2 15 – 94 11 – 76 30 8
O`Loughlin Gaels 5 3 1 1 11 – 85 10 – 75 13 7
Tullogher Rosbercon 6 3 1 2 11 – 73 6 – 80 8 7
Mullinavat 6 3 1 2 8 – 72 8 – 69 3 7
St Martin’s 6 2 2 2 12 – 103 16 – 79 12 6
Glenmore 5 3 0 2 5 – 62 4 – 65 0 6
Dicksboro 6 2 1 3 17 – 68 12 – 96 -13 5
John Lockes 6 1 0 5 4 – 58 16 – 85 -63 2
Fenians 6 0 1 5 9 – 79 9 – 103 -24 1

 

Country Style Junior D Hurling League Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
St Martin’s 5 3 1 1 3 – 56 7 – 42 2 7
Kilmacow 3 3 0 0 5 – 35 2 – 14 30 6
Blacks and Whites 4 3 0 1 9 – 40 4 – 46 9 6
Slieverue 5 3 0 2 3 – 47 5 – 45 -4 6
Conahy Shamrocks 5 3 0 2 1 – 40 4 – 40 -9 6
Dicksboro 4 2 1 1 7 – 31 5 – 42 -5 5
Mooncoin 5 1 0 4 4 – 40 5 – 60 -23 2
St Lachtain’s 7 0 0 7 0 – 0 0 – 0 0 0

 

Country Style Junior D Hurling League Group B

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Graignamanagh 3 3 0 0 6 – 48 7 – 37 8 6
Clara 5 2 1 2 5 – 63 7 – 47 10 5
James Stephens 4 2 1 1 8 – 44 7 – 45 2 5
Cloneen 3 2 0 1 3 – 31 2 – 19 15 4
Erins Own 3 2 0 1 5 – 22 3 – 25 3 4
Lisdowney 3 0 0 3 6 – 29 6 – 37 -8 0
Rower Inistioge 3 0 0 3 3 – 24 4 – 51 -30 0

 

St Canice’s Credit Union County League Division 1

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
O`Loughlin Gaels 4 3 1 0 4 – 51 1 – 32 28 7
Clara 3 3 0 0 12 – 63 3 – 44 46 6
Dicksboro 2 2 0 0 7 – 51 7 – 26 25 4
James Stephens 3 1 1 1 4 – 46 1 – 46 9 3
Erins Own 3 0 1 2 4 – 46 10 – 49 -21 1
Bennettsbridge 3 0 1 2 1 – 42 8 – 70 -49 1
Ballyhale Shamrocks 1 0 0 1 0 – 0 0 – 0 0 0
Mullinavat 3 0 0 3 3 – 36 5 – 68 -38 0

 

Kilkenny Honda Centre Minor Hurling B League Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Carrickshock 4 4 0 0 8 – 42 5 – 31 20 8
Young Irelands 3 3 0 0 14 – 47 1 – 19 67 6
Erins Own 3 2 1 0 10 – 36 7 – 31 14 5
Lisdowney 4 1 1 2 10 – 49 9 – 53 -1 3
Bennettsbridge 3 0 2 1 6 – 31 10 – 31 -12 2
Graignamanagh 4 1 0 3 7 – 40 11 – 52 -24 2
St Lachtain’s 3 0 1 2 2 – 19 5 – 37 -27 1
Tullaroan 4 0 1 3 5 – 55 14 – 65 -37 1

 

Permanent TSB Under 19 Hurling D Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Carrickshock 3 2 0 1 14 – 34 6 – 28 30 4
Tullaroan 3 2 0 1 6 – 16 4 – 21 1 4
Tullogher Rosbercon 2 2 0 0 0 – 0 0 – 0 0 4
Blacks and Whites 2 1 0 1 0 – 12 10 – 13 -31 2
James Stephens 4 0 0 4 0 – 0 0 – 0 0 0

 

Duggan Steel Under-15 Roinn C Hurling League Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Fenians 6 6 0 0 33 – 81 6 – 18 144 12
Dicksboro (U15 B) 6 5 0 1 19 – 54 17 – 45 15 10
Lisdowney 6 4 0 2 19 – 51 11 – 59 16 8
Naomh Bríd 6 2 1 3 10 – 41 27 – 36 -46 5
Burren Rangers 5 1 1 3 12 – 32 16 – 51 -31 3
St Lachtain’s 5 1 0 4 6 – 38 22 – 49 -59 2
O`Loughlin Gaels 1 0 0 1 1 – 7 2 – 8 -4 0
O`Loughlin Gaels (U15 B) 5 0 0 5 12 – 24 11 – 62 -35 0

 

Duggan Steel Under-13 A Hurling League

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
James Stephens 2 2 0 0 9 – 24 1 – 16 32 4
Young Irelands 2 1 0 1 1 – 16 4 – 19 -12 2
O`Loughlin Gaels 2 1 0 1 7 – 23 8 – 33 -13 2
Dicksboro 1 0 0 1 3 – 20 6 – 12 -1 0
Thomastown 1 0 0 1 0 – 8 1 – 11 -6 0

 

Duggan Steel Under-13 C Hurling League 13 Aside Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Slieverue 3 3 0 0 86 21 65 6
Tullaroan 3 2 1 0 80 34 46 5
Rower Inistioge (U13 B) 2 1 0 1 20 21 -1 2
Naomh Bríd 2 1 0 1 23 31 -8 2
Bagenalstown Gaels GAA 3 1 0 2 45 64 -19 2
Naomh Moling 1 0 1 0 21 21 0 1
John Lockes 0 0 0 0 0 0 0 0
Cloneen/Railyard 2 0 0 2 26 56 -30 0
John Lockes (U13 B) 2 0 0 2 4 57 -53 0

 

Duggan Steel Under-13 Roinn C Hurling League Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Graignamanagh 2 2 0 0 10 – 15 3 – 9 27 4
James Stephens (U20 D) 2 2 0 0 4 – 10 2 – 9 7 4
St. Patrick’s 1 1 0 0 1 – 14 1 – 9 5 2
Barrow Rangers 0 0 0 0 0 – 0 0 – 0 0 0
O`Loughlin Gaels (U13 C) 1 0 0 1 1 – 7 2 – 7 -3 0
Emeralds 2 0 0 2 3 – 16 5 – 21 -11 0
Setanta Ceatharlach 2 0 0 2 2 – 4 8 – 11 -25 0

 

Duggan Steel Under-13 Roinn C Hurling League Group B

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Young Irelands 2 2 0 0 7 – 14 6 – 9 8 4
James Stephens 1 1 0 0 5 – 14 0 – 2 27 2
Mullinavat 2 1 0 1 6 – 15 2 – 15 12 2
Dicksboro (U13 B) 2 1 0 1 14 – 6 6 – 19 11 2
Bennettsbridge 1 1 0 0 1 – 12 0 – 5 10 2
Ballyhale Shamrocks 2 1 0 1 10 – 14 5 – 21 8 2
Naomh Eoin 0 0 0 0 0 – 0 0 – 0 0 0
James Stephens (U13 E) 0 0 0 0 0 – 0 0 – 0 0 0
Carrickshock 1 0 0 1 3 – 13 10 – 4 -12 0
James Stephens (E Team) 1 0 0 1 1 – 13 8 – 7 -15 0
Carlow Town Hurling Club 2 0 0 2 1 – 5 11 – 24 -49 0

 

Duggan Steel Under-13 B Hurling League Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Galmoy/Windgap 3 2 0 1 13 – 43 12 – 31 15 4
Dunnamaggin 3 1 1 1 12 – 26 9 – 26 9 3
John Lockes 2 1 1 0 6 – 22 7 – 11 8 3
St Martin’s 1 1 0 0 4 – 14 1 – 8 15 2
Erins Own 1 1 0 0 4 – 10 3 – 5 8 2
Mt Leinster Rangers 2 1 0 1 5 – 22 8 – 22 -9 2
Clara 2 0 0 2 2 – 15 5 – 24 -18 0
St Lachtain’s 2 0 0 2 6 – 9 7 – 34 -28 0

 

Duggan Steel Under-13 B Hurling League Group B

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Glenmore 2 2 0 0 7 – 25 4 – 13 21 4
Danesfort 1 1 0 0 9 – 9 1 – 6 27 2
Graigue Ballycallan 1 1 0 0 3 – 11 0 – 8 12 2
Tullogher Rosbercon 1 1 0 0 5 – 10 4 – 11 2 2
Piltown 0 0 0 0 0 – 0 0 – 0 0 0
Rower Inistioge 1 0 0 1 3 – 8 2 – 15 -4 0
Mooncoin 2 0 0 2 5 – 16 10 – 20 -19 0
Kilmacow 2 0 0 2 1 – 14 12 – 20 -39 0

 

Duggan Steel Under-13 C Hurling League 13 Aside Group B

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Blacks and Whites 3 2 0 1 82 59 23 4
Lisdowney 2 2 0 0 40 20 20 4
Conahy Shamrocks 2 1 0 1 43 22 21 2
Fenians 1 1 0 0 35 14 21 2
Piltown 0 0 0 0 0 0 0 0
Ballinkillen 0 0 0 0 0 0 0 0
Naomh Eoin 1 0 0 1 18 33 -15 0
Burren Rangers 1 0 0 1 6 24 -18 0
Piltown (U13 B) 2 0 0 2 12 64 -52 0

 

 

 

 

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *