October 23, 2019
News Sport

GAA ROUND-UP: All the latest local results and league tables

Kilkenny Honda Centre Minor A Hurling Championship

Sun, 15 Sept 

(Round: 1st Round (A)), Mooncoin 0-13 Thomastown 0-12

 

Kilkenny Honda Centre Kilkenny Honda Centre Minor A Hurling League

Tue, 10 Sept

(Round: Round 9), Rower Inistioge 1-22 Piltown 0-20

Fri, 13 Sept

(Round: Round 6), Galmoy/Windgap 7-14 James Stephens 2-9

 

Kilkenny Honda Centre Minor B Hurling Championship

Sat, 14 Sept

(Round: 1st Round (G)), Tullogher Rosbercon 6-16 Danesfort 3-9

Sun, 15 Sept

(Round: 1st Round (C)), Bennettsbridge 3-12 Lisdowney 1-13

(Round: 1st Round (D)), Erins Own 1-16 Tullaroan 1-12

(Round: 1st Round (A)), St Martin’s 2-15 Graignamanagh 0-10

(Round: 1st Round (B)), Graigue Ballycallan 3-15 Conahy Shamrocks 2-9

(Round: 1st Round (E)), Carrickshock 4-20 St Lachtain’s 3-6

 

Kilkenny Honda Centre Minor Hurling B League Group A

Mon, 09 Sept

(Round: Round 5), Young Irelands W/O Tullaroan  –

(Round: Round 6), Graignamanagh 3-13 St Lachtain’s 1-15

 

Kilkenny Honda Centre Minor Hurling B League Group B

Mon, 09 Sept

(Round: Round 6), Tullogher Rosbercon 4-15 Glenmore 3-16

 

Kilkenny Honda Centre Minor C Hurling Championship

Sun, 15 Sept

(Round: 1st Round (C)), Kilmacow W/O Cloneen/Railyard  –

(Round: 1st Round (D)), Mullinavat 3-20 Young Irelands 0-11

(Round: 1st Round (A)), Emeralds 1-20 Fenians 3-12

(Round: 1st Round (B)), Ballyhale Shamrocks 6-22 St. Patrick’s 3-13

(Round: 1st Round (F)), Barrow Rangers 5-15 Clara 0-15

 

Kilkenny Honda Centre Minor C Hurling League Group A

Mon, 09 Sept

(Round: Round 6), Blacks and Whites 1-18 Slieverue 2-10

 

Duggan Steel Under-15 B Hurling Championship

Fri, 13 Sept 

(Round: Q/Final (D)), Kilmacow 1-12 Mullinavat 2-7

 

Duggan Steel Under-13 A Hurling Championship

Tue, 10 Sept

(Round: S/Final), James Stephens 2-14 O’Loughlin Gaels 2-6

(Round: S/Final), Dicksboro 3-20 Thomastown 0-11

 

Duggan Steel Under-13 B Hurling Championship

Wed, 11 Sept

(Round: Qtr  Replay A), St Martin’s 4-14 Galmoy/Windgap 3-11

Sun, 15 Sept

(Round: S/Final), Erins Own 0-14 Piltown 1-7

 

Duggan Steel Under-13 C Hurling Championship

Tue, 10 Sept

(Round: Q/Final (C)), Emeralds 3-11 Graignamanagh 1-12

Wed, 11 Sept 

(Round: 1st Round (B)), James Stephens 2-9 Dicksboro 2-8

Thu, 12 Sept

(Round: 1st Round (E)), Ballyhale Shamrocks 7-8 Young Irelands 2-4

 

Under 13 Hurling Championship 13 Aside

Mon, 09 Sept

(Round: S/Final), Fenians 8-13 Tullaroan 2-5

Tue, 10 Sept

(Round: S/Final), Lisdowney 4-12 John Lockes 0-4

 

Allianz/Cumann na mBunscol Roinn A Toymaster Football League

Wed, 11 Sept

(Round: Round 2), Clara NS 0-0 St. Canice`s NS 0-0

(Round: Round 2), Gaelscoil Osraí 3-4 Thomastown NS 0-3

 

Allianz Cumann na mBunscol Toymaster Allianz Cumann na mBunscol Toymaster School Football Roinn C

Wed, 11 Sept

(Round: Round 1), Goresbridge/Paulstown 5-3 Ballyragget NS 1-3

 

Allianz Cumann na mBunscol TOP Oil League Allianz Cumann na mBunscol TOP Oil Roinn B Schools Football North

Wed, 11 Sept

(Round: Round 2), Urlingford NS 5-6 Clogh Mooneenroe NS 3-5

 

Allianz Cumann na mBunscol TOP Oil League Allianz Cumann na mBunscol TOP Oil Roinn B Schools Football North Central

Wed, 11 Sept 

(Round: Round 2), Clara NS 0-6 Gaelscoil Osraí 0-1

(Round: Round 2), St. Canice`s NS 2-5 Graigue / Skeough 2-3

(Round: Round 2), St. John`s NS 3-11 Kilmanagh NS 3-4

 

Allianz Cumann na mBunscol TOP Oil League Allianz Cumann na mBunscol TOP Oil Roinn B Schools Football South

Wed, 11 Sept

(Round: Round 2), Kilmacow BNS 4-8 Glenmore NS 2-2

(Round: Round 2), Tullogher Rosbercon NS 0-3 Mooncoin Schools 0-1

(Round: Round 2), Rower Inistioge NS 0-14 Piltown NS 0-9

 

Allianz Cumann na mBunscol TOP Oil League Allianz Cumann na mBunscol TOP Oil Roinn B Schools Football South Central

Wed, 11 Sept

(Round: Round 2), Scoil McCauley Rice NS 5-7 Carrickshock NS 3-3

(Round: Round 2), Danesfort NS 6-15 Mullinavat NS 1-1

 

Allianz Cumann na mBunscol Allianz Cumann na mBunscol Football Country Cup

Mon, 09 Sept

(Round: Round 1), Rower Inistioge NS 0-14 Piltown NS 0-9

(Round: Round 1), Graigue / Skeough 3-1 Mooncoin Schools 1-1

(Round: Round 1), Dunnamaggin NS 2-5 Conahy NS 1-2

(Round: Round 1), Kilmanagh NS W/O Bennettsbridge NS  –

 

J.J Kavanagh & Sons Junior Hurling Championship Section B

Tue, 10 Sept

(Round: Quarter Final), Rower Inistioge 3-20 St. Patrick’s 2-11

(Round: 1st Round Replay), Clara 3-14 Ballyhale Shamrocks 2-14

Sun, 15 Sept

(Round: Semi Final), Dicksboro 0-22 Rower Inistioge 0-7

(Round: Quarter Final ), James Stephens 2-14 Clara 2-13

 

J.J. Kavanagh and Sons Junior Hurling Championship Section A

Sun, 15 Sept 

(Round: 1st round), Mooncoin 1-24 Blacks and Whites 0-14

(Round: 1st round), Slieverue 2-17 Galmoy 0-13

(Round: 1st round), Barrow Rangers 3-18 Cloneen 1-5

(Round: 1st round), Conahy Shamrocks 3-31 Kilmacow 2-11

(Round: 1st round), Piltown 2-22 Windgap 0-12

(Round: 1st round), Emeralds 1-20 Graignamanagh 2-10

 

Kilkenny Honda Centre Minor Hurling B League Group B

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
St Martin’s 7 7 0 0 23 – 99 6 – 78 72 14
Glenmore 6 4 0 2 16 – 121 13 – 82 48 8
Tullogher Rosbercon 6 3 1 2 15 – 72 11 – 77 7 7
Graigue Ballycallan 7 3 0 4 12 – 78 9 – 106 -19 6
Danesfort 6 3 0 3 15 – 106 15 – 83 23 6
The Harps 6 2 0 4 11 – 75 23 – 88 -49 4
Dicksboro (U17 B) 6 1 1 4 10 – 73 17 – 78 -26 3
Conahy Shamrocks 6 1 0 5 8 – 72 16 – 104 -56 2

 

Kilkenny Honda Centre Minor C Hurling League Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Blacks and Whites 6 5 0 1 17 – 67 8 – 36 58 10
Fenians 6 5 0 1 18 – 70 11 – 66 25 10
Emeralds 5 4 0 1 3 – 52 7 – 36 4 8
Slieverue 5 2 0 3 7 – 50 3 – 70 -8 4
John Lockes 4 1 0 3 3 – 22 13 – 25 -33 2
Cloneen/Railyard 5 0 1 4 0 – 0 0 – 0 0 1
Clara 5 0 1 4 5 – 40 11 – 68 -46 1

 

Kilkenny Honda Centre Minor A Hurling League

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Dicksboro 6 5 1 0 15 – 96 6 – 68 55 11
Dunnamaggin 6 4 0 2 9 – 88 8 – 84 7 8
Galmoy/Windgap 5 4 0 1 20 – 57 8 – 65 28 8
Mooncoin 6 2 1 3 12 – 75 13 – 91 -19 5
James Stephens 5 2 1 2 7 – 69 16 – 68 -26 5
Rower Inistioge 5 2 0 3 10 – 82 11 – 73 6 4
O`Loughlin Gaels 6 2 0 4 16 – 70 11 – 86 -1 4
Piltown 6 1 1 4 5 – 89 11 – 80 -9 3
Thomastown 5 1 0 4 5 – 63 15 – 74 -41 2

 

Allianz/Cumann na mBunscol Roinn A Toymaster Football League

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Gaelscoil Osraí 2 2 0 0 24 9 15 4
St. Canice`s NS 1 1 0 0 17 8 9 2
Clara NS 0 0 0 0 0 0 0 0
Kilkenny CBS NS 0 0 0 0 0 0 0 0
St. Patricks DLS 1 0 0 1 6 11 -5 0
Gowran NS 1 0 0 1 8 17 -9 0
Thomastown NS 1 0 0 1 3 13 -10 0

 

Allianz Cumann na mBunscol TOP Oil Roinn B Schools Football North

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Coon Muckalee NS 1 1 0 0 15 2 13 2
Urlingford NS 2 1 0 1 23 29 -6 2
Conahy NS 0 0 0 0 0 0 0 0
Lisdowney NS 0 0 0 0 0 0 0 0
Castlecomer BNS 0 0 0 0 0 0 0 0
Clogh Mooneenroe NS 1 0 0 1 14 21 -7 0

 

Allianz Cumann na mBunscol TOP Oil Roinn B Schools Football South

 

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Tullogher Rosbercon NS 2 2 0 0 14 6 8 4
Kilmacow BNS 1 1 0 0 20 8 12 2
Mooncoin Schools 2 1 0 1 13 4 9 2
Rower Inistioge NS 1 1 0 0 14 9 5 2
Piltown NS 2 0 0 2 14 25 -11 0
Glenmore/Ballyfacey NS 2 0 0 2 9 32 -23 0

 

Allianz Cumann na mBunscol TOP Oil Roinn B Schools Football South Central

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Danesfort NS 2 2 0 0 68 17 51 4
Scoil Phádraig Ballyhale 1 1 0 0 25 1 24 2
Scoil McCauley Rice NS 1 1 0 0 22 12 10 2
Dunnamaggin NS 0 0 0 0 0 0 0 0
Carrickshock NS 2 0 0 2 25 57 -32 0
Mullinavat NS 2 0 0 2 5 58 -53 0

 

Kilkenny Honda Centre Minor Hurling B League Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Young Irelands 6 6 0 0 18 – 89 9 – 45 71 12
Carrickshock 7 5 0 2 17 – 71 9 – 70 25 10
Erins Own 5 3 1 1 12 – 61 11 – 52 12 7
Bennettsbridge 7 2 3 2 18 – 83 20 – 79 -2 7
Graignamanagh 6 2 1 3 14 – 62 15 – 79 -20 5
St Lachtain’s 7 2 1 4 9 – 73 13 – 99 -38 5
Lisdowney 6 1 1 4 15 – 83 14 – 90 -4 3
Tullaroan 6 0 1 5 6 – 71 18 – 79 -44 1

 

Allianz Cumann na mBunscol Toymaster School Football Roinn C

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Goresbridge/Paulstown 1 1 0 0 18 6 12 2
Windgap NS 0 0 0 0 0 0 0 0
Kilkenny School Project 0 0 0 0 0 0 0 0
The Model School 0 0 0 0 0 0 0 0
Ballyragget NS 1 0 0 1 6 18 -12 0

 

Allianz Cumann na mBunscol TOP Oil Roinn B Schools Football North Central

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
St. Canice`s NS 2 2 0 0 25 11 14 4
St. John`s NS 1 1 0 0 20 13 7 2
Clara NS 1 1 0 0 6 1 5 2
Graigue / Skeough 1 0 0 1 9 11 -2 0
Kilmanagh NS 1 0 0 1 13 20 -7 0
Gaelscoil Osraí 2 0 0 2 3 20 -17 0

 

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *