April 6, 2020
News

ROUND-UP: All the latest Kilkenny GAA results and tables

J.J. Kavanagh and Sons Intermediate Football Championship

Thu, 25 July

(Round: Semi Final), Erins Own 4-12 Thomastown 1-5

 

St Canice’s Credit Union County League Division 1

Tue, 23 July

(Round: Round 4), Mullinavat 0-19 Erins Own 0-17

(Round: Round 1), Dicksboro 1-25 Ballyhale Shamrocks 1-19

Fri, 26 July

(Round: Round 7), Mullinavat 0-21 Ballyhale Shamrocks 0-20

(Round: Round 7), O’Loughlin Gaels 2-17 Clara 2-11

Sun, 28 July

(Round: Round 7), James Stephens 1-20 Erins Own 1-17

 

County Hurling League Division 2

Wed, 24 July

(Round: Round 7), St. Patrick’s W/O Rower Inistioge  –

Fri, 26 July

(Round: Round 7), Carrickshock 1-24 St Lachtain’s 0-15

 

Michael Lyng Motors Hyundai County Hurling League Division 3

Mon, 22 July 

(Round: Round 7), Lisdowney W/O Dunnamaggin  –

Tue, 23 July

(Round: Round 3), Young Irelands 2-21 Thomastown 1-14

(Round: Round 3), Dunnamaggin 2-13 John Lockes 0-14

Fri, 26 July

(Round: Round 7), Young Irelands 1-14 Fenians 0-16

 

J.J Kavanagh and Sons Junior B League

Wed, 24 July

(Round: Round 9), O’Loughlin Gaels 3-27 John Lockes 1-8

 

Iverk Produce Junior C Hurling Championship

Fri, 26 July

(Round: 1st Round/Relegation Final), Windgap 2-23 Carrigeen 2-15

 

Iverk Produce Junior C Hurling League

Tue, 23 July

(Round: Round 8), Danesfort 0-21 Emeralds 1-13

Thu, 25 July

(Round: Round 9), Bennettsbridge 1-24 Emeralds 1-11

 

Permanent TSB Under 19 Hurling A Group A

Wed, 24 July

(Round: Round 5), Dunnamaggin 3-14 Ballyhale Shamrocks 1-8

 

Permanent TSB Under 19 Hurling C Group A

Tue, 23 July

(Round: Round 3), Glenmore 0-0 Clara 0-0

 

Kilkenny Honda Centre Kilkenny Honda Centre Minor A Hurling League

Fri, 26 July 

(Round: Round 4), Dunnamaggin 2-15 Galmoy/Windgap 2-6

 

Kilkenny Honda Centre Minor Hurling B League Group B

Tue, 23 July

(Round: Round 6), The Harps 5-16 Graigue Ballycallan 3-15

 

Duggan Steel Under-15 Roinn B Hurling League Group A

Wed, 24 July 

(Round: Round 7), Mullinavat 3-18 Kilmacow 2-13

Thu, 25 July

(Round: Round 9), Dunnamaggin 12-23 Thomastown 1-1

 

J.J.Kavanagh and Sons Martin Treacy Junior Hurling Cup

Sun, 28 July 

(Round: shield semi final), Graignamanagh 0-17 Blacks and Whites 1-13

 

J.J Kavanagh and Sons Martin Treacy Cup

Wed, 24 July

(Round: Semi Final), Barrow Rangers 3-20 Kilmacow 1-23

Fri, 26 July

(Round: shield semi final), Slieverue W/O Mooncoin  –

 

J.J. Kavanagh and Sons Paddy Cahill Cup

Fri, 26 July 

(Round: Semi Final), Graignamanagh 2-15 Cloneen 0-11

 

Duggan Steel Under-13 B Hurling League Group A

Tue, 23 July

(Round: Round 4), Clara 6-14 St Lachtain’s 1-6

 

Duggan Steel Under-13 B Hurling League Group B

Mon, 22 July

(Round: Round 7), Tullogher Rosbercon 7-12 Kilmacow 1-9

(Round: Round 7), Piltown 2-13 Glenmore 1-9

(Round: Round 7), Rower Inistioge 2-10 Mooncoin 2-9

Tue, 23 July

(Round: Round 7), Danesfort 5-7 Graigue Ballycallan 2-15

Wed, 24 July

(Round: Round 4), Tullogher Rosbercon 2-15 Glenmore 2-7

Fri, 26 July

(Round: Round 5), Rower Inistioge 1-11 Kilmacow 2-5

 

Duggan Steel Under-13 Roinn C Hurling League Group A

Wed, 24 July

(Round: Round 3), St. Patrick’s 6-13 Graignamanagh 4-6

Fri, 26 July

(Round: Round 7), James Stephens 8-13 Barrow Rangers 6-6

(Round: Round 7), St. Patrick’s W/O Setanta Carlow  –

(Round: Round 7), Graignamanagh 7-13 O’Loughlin Gaels 7-8

 

Duggan Steel Under-13 Roinn C Hurling League Group B

Wed, 24 July

(Round: Round 6), James Stephens 4-9 Carrickshock 3-10

Fri, 26 July

(Round: Round 7), Dicksboro 6-4 Mullinavat 1-7

 

Duggan Steel Under-13 C Hurling League 13 Aside Group A

Tue, 23 July

(Round: Round 7), John Lockes 2-4 Rower Inistioge 0-3

Wed, 24 July

(Round: Round 2), Cloneen/Railyard 0-0 Naomh Moling 0-0

Fri, 26 July

(Round: Round 6), John Lockes W/O Cloneen/Railyard  –

 

Duggan Steel Under-13 C Hurling League 13 Aside Group B

Tue, 23 July 

(Round: Round 7), Lisdowney 5-10 Piltown 0-3

Wed, 24 July

(Round: Round 7), Conahy Shamrocks 6-9 Naomh Eoin 3-3

 

Permanent TSB Under 19 Hurling C Group A

 

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
St Martin’s 3 3 0 0 4 – 28 2 – 23 11 6
Piltown 3 2 0 1 3 – 23 3 – 18 5 4
Glenmore 3 0 1 2 1 – 4 1 – 12 -8 1
Clara 3 0 1 2 0 – 12 2 – 14 -8 1

 

Duggan Steel Under-15 Roinn B Hurling League Group A

 

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Dunnamaggin 8 7 0 1 38 – 96 18 – 74 82 14
Mullinavat 7 6 0 1 28 – 100 11 – 65 86 12
Kilmacow 8 6 0 2 34 – 131 19 – 61 115 12
Graignamanagh 7 5 1 1 27 – 64 14 – 58 45 11
Rower Inistioge 7 3 0 4 12 – 75 13 – 86 -14 6
Glenmore 7 2 0 5 13 – 42 22 – 69 -54 4
Galmoy/Windgap 8 2 0 6 25 – 81 27 – 85 -10 4
Thomastown 8 1 1 6 20 – 57 50 – 109 -142 3
John Lockes 6 0 0 6 9 – 42 32 – 81 -108 0

 

Iverk Produce Junior C Hurling League

 

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Bennettsbridge 9 8 0 1 10 – 156 8 – 83 79 16
Danesfort 9 7 0 2 20 – 168 9 – 104 97 14
Piltown 9 7 0 2 28 – 158 13 – 127 76 14
Threecastles 9 7 0 2 16 – 107 7 – 98 36 14
Mooncoin 9 6 0 3 26 – 149 18 – 128 45 12
Ballyhale Shamrocks 9 3 1 5 12 – 117 9 – 128 -2 7
Galmoy 9 3 1 5 10 – 117 14 – 130 -25 7
Emeralds 9 2 0 7 11 – 114 19 – 139 -49 4
Windgap 9 1 0 8 11 – 92 24 – 135 -82 2
Carrigeen 9 0 0 9 10 – 72 33 – 178 -175 0

 

Kilkenny Honda Centre Minor Hurling B League Group B

 

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
St Martin’s 4 4 0 0 7 – 49 4 – 27 31 8
Danesfort 3 3 0 0 11 – 60 1 – 33 57 6
Tullogher Rosbercon 5 2 1 2 11 – 57 8 – 61 5 5
Glenmore 2 2 0 0 3 – 51 2 – 19 35 4
The Harps 5 2 0 3 11 – 60 15 – 76 -28 4
Dicksboro (U17 B) 5 1 1 3 9 – 57 13 – 62 -17 3
Graigue Ballycallan 5 1 0 4 6 – 51 9 – 76 -34 2
Conahy Shamrocks 5 1 0 4 8 – 57 14 – 88 -49 2

 

County Hurling League Division 2

 

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Rower Inistioge 7 5 0 2 8 – 77 4 – 83 6 10
Carrickshock 6 4 1 1 9 – 111 6 – 76 44 9
St. Patrick’s 7 4 0 3 8 – 103 10 – 96 1 8
Tullaroan 4 3 0 1 8 – 82 5 – 66 25 6
Danesfort 6 2 0 4 5 – 109 9 – 101 -4 4
Graigue Ballycallan 4 1 1 2 6 – 43 3 – 60 -8 3
St Lachtain’s 5 1 0 4 11 – 73 7 – 104 -19 2
Tullogher Rosbercon 5 1 0 4 4 – 67 15 – 79 -45 2

 

J.J Kavanagh and Sons Junior B League

 

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Barrow Rangers 9 6 1 2 19 – 168 18 – 121 50 13
St Lachtain’s 9 6 0 3 22 – 142 15 – 118 45 12
O`Loughlin Gaels 9 5 2 2 22 – 162 19 – 127 44 12
Glenmore 9 5 1 3 11 – 122 9 – 117 11 11
St Martin’s 9 4 2 3 18 – 136 22 – 111 13 10
Tullogher Rosbercon 9 4 1 4 16 – 118 14 – 133 -9 9
Mullinavat 8 4 1 3 12 – 95 12 – 97 -2 9
Dicksboro 8 3 1 4 24 – 90 18 – 123 -15 7
John Lockes 9 1 1 7 8 – 92 22 – 144 -94 3
Fenians 9 0 2 7 9 – 104 12 – 138 -43 2

 

Permanent TSB Under 19 Hurling A Group A

 

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Dunnamaggin 4 3 1 0 10 – 40 2 – 32 32 7
James Stephens 4 3 0 1 13 – 54 13 – 54 0 6
Erins Own 4 2 1 1 5 – 56 6 – 43 10 5
Young Irelands 4 1 0 3 6 – 41 5 – 54 -10 2
Ballyhale Shamrocks 4 0 0 4 4 – 35 12 – 43 -32 0

 

Kilkenny Honda Centre Minor A Hurling League

 

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Dicksboro 4 3 1 0 6 – 65 6 – 42 23 7
Dunnamaggin 3 2 0 1 5 – 44 3 – 44 6 4
Mooncoin 3 2 0 1 10 – 34 8 – 44 -4 4
O`Loughlin Gaels 3 1 0 2 11 – 35 5 – 45 8 2
Galmoy/Windgap 2 1 0 1 7 – 24 4 – 27 6 2
James Stephens 2 1 0 1 1 – 28 5 – 23 -7 2
Thomastown 3 1 0 2 3 – 33 7 – 36 -15 2
Piltown 3 0 1 2 2 – 34 6 – 35 -13 1
Rower Inistioge 1 0 0 1 1 – 17 2 – 18 -4 0

 

Michael Lyng Motors Hyundai County Hurling League Division 3

 

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Lisdowney 7 6 0 1 14 – 107 8 – 92 33 12
Young Irelands 7 5 0 2 7 – 101 8 – 90 8 10
Thomastown 6 4 0 2 8 – 88 9 – 82 3 8
Fenians 7 3 0 4 5 – 84 9 – 81 -9 6
John Lockes 6 3 0 3 6 – 80 6 – 73 7 6
Dunnamaggin 6 2 0 4 7 – 73 6 – 76 0 4
St Martin’s 6 2 0 4 5 – 50 4 – 72 -19 4
Glenmore 7 1 0 6 4 – 41 6 – 58 -23 2

 

Duggan Steel Under-13 B Hurling League Group A

 

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Erins Own 5 5 0 0 26 – 58 7 – 34 81 10
St Martin’s 7 5 0 2 27 – 63 20 – 56 28 10
Dunnamaggin 7 4 1 2 32 – 76 23 – 46 57 9
Galmoy/Windgap 7 4 0 3 30 – 93 33 – 63 21 8
John Lockes 7 3 1 3 24 – 67 24 – 52 15 7
Mt Leinster Rangers 7 3 0 4 13 – 52 32 – 70 -75 6
Clara 6 1 0 5 21 – 43 23 – 65 -28 2
St Lachtain’s 6 0 0 6 17 – 30 28 – 96 -99 0

 

Duggan Steel Under-13 C Hurling League 13 Aside Group A

 

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Tullaroan 6 5 1 0 206 68 138 11
Slieverue 7 5 1 1 155 110 45 11
Naomh Moling 5 2 3 0 84 65 19 7
Naomh Bríd 4 3 0 1 59 44 15 6
John Lockes (U13 B) 5 2 0 3 26 78 -52 4
John Lockes 1 1 0 0 20 9 11 2
Rower Inistioge (U13 B) 6 1 0 5 55 116 -61 2
Bagenalstown Gaels GAA 6 1 0 5 67 130 -63 2
Cloneen/Railyard 6 0 1 5 32 84 -52 1

 

St Canice’s Credit Union County League Division 1

 

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Clara 6 5 0 1 19 – 111 6 – 90 60 10
Dicksboro 6 5 0 1 12 – 131 11 – 99 35 10
O`Loughlin Gaels 6 4 1 1 6 – 85 4 – 64 27 9
James Stephens 6 3 1 2 7 – 98 6 – 90 11 7
Mullinavat 6 3 0 3 4 – 94 5 – 119 -28 6
Erins Own 6 1 1 4 9 – 104 11 – 97 1 3
Bennettsbridge 4 0 1 3 1 – 56 9 – 88 -56 1
Ballyhale Shamrocks 6 0 0 6 3 – 70 9 – 102 -50 0

 

Duggan Steel Under-13 C Hurling League 13 Aside Group B

 

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Fenians 5 5 0 0 161 47 114 10
Blacks and Whites 5 4 0 1 153 68 85 8
Lisdowney 3 3 0 0 65 23 42 6
Burren Rangers 5 2 1 2 60 90 -30 5
Conahy Shamrocks 6 2 0 4 87 106 -19 4
Piltown 1 0 1 0 15 15 0 1
Ballinkillen 2 0 1 1 21 55 -34 1
Piltown (U13 B) 5 0 1 4 36 131 -95 1
Naomh Eoin 4 0 0 4 43 106 -63 0

 

Duggan Steel Under-13 B Hurling League Group B

 

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Tullogher Rosbercon 7 6 0 1 32 – 78 16 – 61 65 12
Danesfort 5 5 0 0 33 – 40 15 – 43 51 10
Rower Inistioge 6 3 0 3 14 – 53 19 – 53 -15 6
Glenmore 5 2 1 2 11 – 52 11 – 46 6 5
Graigue Ballycallan 6 2 1 3 12 – 49 13 – 51 -5 5
Piltown 3 2 0 1 10 – 44 5 – 28 31 4
Mooncoin 6 1 0 5 12 – 51 22 – 54 -33 2
Kilmacow 6 0 0 6 6 – 43 29 – 74 -100 0

 

Duggan Steel Under-13 Roinn C Hurling League Group A

 

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
St. Patrick’s 5 5 0 0 21 – 46 9 – 27 55 10
Graignamanagh 6 5 0 1 29 – 59 19 – 46 43 10
Emeralds 6 4 0 2 21 – 51 9 – 43 44 8
James Stephens (U20 D) 5 3 0 2 15 – 40 20 – 30 -5 6
Barrow Rangers 6 2 0 4 14 – 38 28 – 59 -63 4
O`Loughlin Gaels (U13 C) 6 1 0 5 24 – 42 25 – 56 -17 2
Setanta Ceatharlach 6 0 0 6 7 – 13 21 – 28 -57 0

 

Duggan Steel Under-13 Roinn C Hurling League Group B

 

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Dicksboro (U13 B) 5 4 0 1 34 – 21 10 – 35 58 8
Carrickshock 5 3 0 2 13 – 61 19 – 20 23 6
Young Irelands 4 3 0 1 13 – 25 10 – 28 6 6
Ballyhale Shamrocks 3 2 0 1 26 – 30 5 – 24 69 4
James Stephens 1 1 0 0 5 – 14 0 – 2 27 2
James Stephens (U13 E) 2 1 0 1 5 – 13 6 – 13 -3 2
Mullinavat 4 1 0 3 8 – 23 12 – 31 -20 2
Bennettsbridge 4 1 0 3 9 – 27 18 – 35 -35 2
James Stephens (E Team) 1 0 0 1 1 – 13 8 – 7 -15 0
Carlow Town Hurling Club 3 0 0 3 1 – 8 27 – 40 -110 0

 

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *