June 5, 2020
News Sport

KILKENNY GAA ROUND-UP: All local results and league tables

J.J. Kavanagh and Sons J.H.L (Section B)

Sat, 29 Jun, 

(Round: Round 3), Dicksboro 1-21 O’Loughlin Gaels 0-17

St Canice’s Credit Union County League Division 1

Sat, 29 Jun, 

(Round: Round 4), Dicksboro 1-21 O’Loughlin Gaels 0-17

 

J.J. Kavanagh & Sons All County League 

Tue, 25 Jun, 

(Round: Quarter Final), Slieverue 1-32 Mooncoin 3-25

(Round: Quarter Final), Dicksboro 2-20 Barrow Rangers 2-9

Thu, 27 Jun, 

(Round: Quarter Final), Naomh Eoin 0-28 Piltown 2-19

 

J.J Kavanagh and Sons Junior A Hurling League

Tue, 25 Jun, 

(Round: Round 8), Graigue Ballycallan 2-12 Tullaroan 1-15

Thu, 27 Jun, 

(Round: Round 9), Young Irelands 2-14 Conahy Shamrocks 3-7

Fri, 28 Jun, 

(Round: Round 9), Mooncoin 0-18 Tullaroan 1-9

(Round: Round 9), Erins Own 1-17 James Stephens 2-8

(Round: Round 9), Dunnamaggin 1-15 Carrickshock 1-15

(Round: Round 9), Lisdowney 1-17 Graigue Ballycallan 0-11

 

J.J Kavanagh and Sons Junior B League

Fri, 28 Jun, 

(Round: Round 7), O’Loughlin Gaels 3-20 Tullogher Rosbercon 2-15

(Round: Round 7), St Martin’s 4-17 St Lachtain’s 4-11

(Round: Round 7), Glenmore 1-13 Mullinavat 0-9

 

Iverk Produce Junior C Hurling League

Tue, 25 Jun, 

(Round: Round 6), Danesfort 2-26 Threecastles 2-8

(Round: Round 5), Bennettsbridge 1-23 Galmoy 0-14

Fri, 28 Jun, 

(Round: Round 7), Bennettsbridge 0-16 Threecastles 1-5

(Round: Round 7), Emeralds 2-19 Carrigeen 3-5

(Round: Round 7), Danesfort 3-26 Windgap 0-10

 

Country Style Junior D Hurling League Group A

Mon, 24 Jun, 

(Round: Round 5), St Martin’s 4-12 Blacks and Whites 2-11

Tue, 25 Jun, 

(Round: Round 5), Kilmacow 3-22 Mooncoin 2-12

Fri, 28 Jun, 

(Round: Round 3), Kilmacow 3-13 Dicksboro 2-10

 

Country Style Junior D Hurling League Group B

Tue, 25 Jun, 

(Round: Round 5), James Stephens 4-21 Rower Inistioge 2-14

Thu, 27 Jun, 

(Round: Round 5), Lisdowney 3-16 Erins Own 2-12

Fri, 28 Jun, 

(Round: Round 4), Graignamanagh 1-17 Cloneen 1-11

 

Permanent TSB Under 19 Hurling A Group A

Tue, 25 Jun, 

(Round: Round 2), Young Irelands 2-15 Ballyhale Shamrocks 0-14

 

Kilkenny Honda Centre Minor C Hurling League Group A

Tue, 25 Jun, 

(Round: Round 5), Emeralds 1-18 Clara 1-10

Wed, 26 Jun, 

(Round: Round 2), Blacks and Whites W/O Cloneen/Railyard

 

J.J. Kavanagh and Sons Paddy Cahill Cup

Tue, 25 Jun, 

(Round: Quarter Final), Mt Leinster Rangers 1-22 Conahy Shamrocks 1-17

(Round: Quarter Final), Cloneen 4-14 Naomh Bríd 0-5

J.J. Kavanagh and Sons Kevin Fennelly Cup

Tue, 25 Jun, 

(Round: Semi Final), Emeralds 2-22 St. Patrick’s 0-9

 

Duggan Steel Under-13 B Hurling League Group A

Mon, 24 Jun, 

(Round: Round 3), Mt Leinster Rangers 3-13 St Lachtain’s 4-7

Wed, 26 Jun, 

(Round: Round 4), Dunnamaggin 4-12 Mt Leinster Rangers 1-4

Fri, 28 Jun, 

(Round: Round 4), St Martin’s 4-10 Galmoy/Windgap 4-6

Sat, 29 Jun, 

(Round: Round 4), Erins Own 3-11 John Lockes 2-13

 

Duggan Steel Under-13 B Hurling League Group B

Mon, 24 Jun, 

(Round: Round 1), Danesfort 8-6 Rower Inistioge 5-10

Fri, 28 Jun, 

(Round: Round 3), Tullogher Rosbercon 4-16 Rower Inistioge 1-5

(Round: Round 3), Graigue Ballycallan 3-7 Mooncoin 0-9

 

Duggan Steel Under-13 Roinn C Hurling League Group A

Mon, 24 Jun, 

(Round: Round 2), Barrow Rangers 2-4 O’Loughlin Gaels 1-5

 

Duggan Steel Under-13 Roinn C Hurling League Group B

Tue, 25 Jun, 

(Round: Round 3), Carrickshock 4-12 Mullinavat 1-1

Fri, 28 Jun, 

(Round: Round 3), Young Irelands 4-9 Bennettsbridge 4-6

(Round: Round 3), Dicksboro 3-3 James Stephens 1-4

 

Duggan Steel Under-13 C Hurling League 13 Aside Group A

Mon, 24 Jun, 

(Round: Round 4), Slieverue 6-5 Naomh Moling 5-8

Thu, 27 Jun, 

(Round: Round 4), John Lockes 5-5 Bagenalstown Gaels GAA 1-6

(Round: Round 3), Naomh Moling 3-13 Rower Inistioge 1-6

 

Duggan Steel Under-13 C Hurling League 13 Aside Group B

Mon, 24 Jun, 

(Round: Round 3), Burren Rangers  0-12 Conahy Shamrocks 1-7

(Round: Round 3), Fenians 4-19 Naomh Eoin 0-3

Fri, 28 Jun, 

(Round: Round 4), Fenians 4-19 Piltown 1-7

 

Toymaster Allianz Cumann na mBunscol Under 11 Roinn A Championship

Tue, 25 Jun, 

(Round: FINAL), Scoil McCauley Rice NS 5-7 Kilmanagh NS 1-6

 

TOP Oil Allianz Cumann na mBunscol Under 11 Roinn B Championship

Tue, 25 Jun, 

(Round: FINAL), Scoil Phádraig Ballyhale 8-6 Danesfort NS 0-5

 

TABLES

Iverk Produce Junior C Hurling League

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Danesfort 7 6 0 1 18 – 135 6 – 73 98 12
Bennettsbridge 7 6 0 1 8 – 110 6 – 64 52 12
Threecastles 7 5 0 2 13 – 77 7 – 76 19 10
Piltown 5 3 0 2 11 – 79 7 – 78 13 6
Ballyhale Shamrocks 6 3 0 3 9 – 70 6 – 69 10 6
Mooncoin 5 3 0 2 12 – 61 9 – 69 1 6
Galmoy 6 2 0 4 9 – 86 9 – 99 -13 4
Emeralds 5 1 0 4 4 – 67 12 – 60 -17 2
Windgap 4 0 0 4 4 – 43 12 – 73 -54 0
Carrigeen 6 0 0 6 6 – 45 20 – 112 -109 0

 

Country Style Junior D Hurling League Group B

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Graignamanagh 4 4 0 0 7 – 65 8 – 48 14 8
James Stephens 5 3 1 1 12 – 65 9 – 59 15 7
Clara 5 2 1 2 5 – 63 7 – 47 10 5
Cloneen 4 2 0 2 4 – 42 3 – 36 9 4
Erins Own 4 2 0 2 7 – 34 6 – 41 -4 4
Lisdowney 4 1 0 3 9 – 45 8 – 49 -1 2
Rower Inistioge 4 0 0 4 5 – 38 8 – 72 -43 0

 

J.J Kavanagh and Sons Junior A Hurling League

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Erins Own 8 7 0 1 15 – 165 11 – 94 83 14
Mooncoin 8 6 1 1 13 – 142 9 – 98 56 13
Young Irelands 8 5 0 3 9 – 117 10 – 102 12 10
Lisdowney 7 5 0 2 12 – 129 3 – 102 54 10
Thomastown 7 4 1 2 7 – 117 9 – 99 12 9
Dunnamaggin 8 4 1 3 6 – 113 5 – 124 -8 9
Tullaroan 9 4 1 4 14 – 114 16 – 130 -22 9
Graigue Ballycallan 8 3 1 4 10 – 103 9 – 127 -21 7
Conahy Shamrocks 7 1 0 6 9 – 54 14 – 114 -75 2
James Stephens 9 1 0 8 7 – 93 10 – 128 -44 2
Carrickshock 7 0 1 6 5 – 90 11 – 119 -47 1

 

J.J. Kavanagh and Sons J.H.L (Section B)

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Dicksboro 2 2 0 0 2 – 40 0 – 37 9 4
O`Loughlin Gaels 3 1 1 1 3 – 56 2 – 52 7 3
Rower Inistioge 2 1 1 0 4 – 29 3 – 29 3 3
St. Patrick’s 3 1 1 1 2 – 45 3 – 48 -6 3
James Stephens 2 1 0 1 2 – 41 2 – 34 7 2
Clara 2 0 1 1 3 – 27 3 – 30 -3 1
Ballyhale Shamrocks 2 0 0 2 2 – 28 5 – 36 -17 0

 

Kilkenny Honda Centre Minor C Hurling League Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Emeralds 3 3 0 0 1 – 37 3 – 22 9 6
Blacks and Whites 4 3 0 1 10 – 33 4 – 14 37 6
Fenians 3 2 0 1 12 – 37 6 – 40 15 4
Slieverue 3 1 0 2 5 – 40 2 – 52 -3 2
Cloneen/Railyard 2 0 1 1 0 – 0 0 – 0 0 1
Clara 4 0 1 3 2 – 29 9 – 49 -41 1
John Lockes 1 0 0 1 1 – 10 7 – 9 -17 0

 

J.J Kavanagh and Sons Junior B League

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Barrow Rangers 6 4 1 1 11 – 112 11 – 78 34 9
O`Loughlin Gaels 6 4 1 1 14 – 105 12 – 90 21 9
St Lachtain’s 7 4 0 3 19 – 105 15 – 93 24 8
St Martin’s 7 3 2 2 16 – 120 20 – 90 18 8
Glenmore 6 4 0 2 6 – 75 4 – 74 7 8
Tullogher Rosbercon 7 3 1 3 13 – 88 9 – 100 0 7
Mullinavat 7 3 1 3 8 – 81 9 – 82 -4 7
Dicksboro 6 2 1 3 17 – 68 12 – 96 -13 5
John Lockes 6 1 0 5 4 – 58 16 – 85 -63 2
Fenians 6 0 1 5 9 – 79 9 – 103 -24 1

 

Permanent TSB Under 19 Hurling A Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Dunnamaggin 1 1 0 0 7 – 11 1 – 9 20 2
Young Irelands 1 1 0 0 2 – 15 0 – 14 7 2
James Stephens 2 1 0 1 4 – 25 9 – 27 -17 2
Erins Own 1 0 0 1 2 – 16 3 – 16 -3 0
Ballyhale Shamrocks 1 0 0 1 0 – 14 2 – 15 -7 0

 

Duggan Steel Under-13 B Hurling League Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Dunnamaggin 4 2 1 1 16 – 38 10 – 30 26 5
St Martin’s 2 2 0 0 8 – 24 5 – 14 19 4
Galmoy/Windgap 4 2 0 2 17 – 49 16 – 41 11 4
Erins Own 2 2 0 0 7 – 21 5 – 18 9 4
Mt Leinster Rangers 4 2 0 2 9 – 39 16 – 41 -23 4
John Lockes 3 1 1 1 8 – 35 10 – 22 7 3
Clara 2 0 0 2 2 – 15 5 – 24 -18 0
St Lachtain’s 3 0 0 3 10 – 16 10 – 47 -31 0

 

Duggan Steel Under-13 C Hurling League 13 Aside Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Slieverue 4 3 1 0 109 44 65 7
Tullaroan 3 2 1 0 80 34 46 5
Naomh Moling 3 1 2 0 66 53 13 4
John Lockes 1 1 0 0 20 9 11 2
Naomh Bríd 2 1 0 1 23 31 -8 2
Rower Inistioge (U13 B) 3 1 0 2 29 43 -14 2
Bagenalstown Gaels GAA 4 1 0 3 54 84 -30 2
Cloneen/Railyard 2 0 0 2 26 56 -30 0
John Lockes (U13 B) 2 0 0 2 4 57 -53 0

 

St Canice’s Credit Union County League Division 1

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
O`Loughlin Gaels 5 3 1 1 4 – 68 2 – 53 21 7
Clara 3 3 0 0 12 – 63 3 – 44 46 6
Dicksboro 3 3 0 0 8 – 72 7 – 43 32 6
James Stephens 3 1 1 1 4 – 46 1 – 46 9 3
Erins Own 3 0 1 2 4 – 46 10 – 49 -21 1
Bennettsbridge 3 0 1 2 1 – 42 8 – 70 -49 1
Ballyhale Shamrocks 1 0 0 1 0 – 0 0 – 0 0 0
Mullinavat 3 0 0 3 3 – 36 5 – 68 -38 0

 

Duggan Steel Under-13 C Hurling League 13 Aside Group B

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Fenians 3 3 0 0 97 27 70 6
Blacks and Whites 3 2 0 1 82 59 23 4
Lisdowney 2 2 0 0 40 20 20 4
Burren Rangers 2 1 0 1 18 34 -16 2
Conahy Shamrocks 3 1 0 2 53 34 19 2
Piltown 0 0 0 0 0 0 0 0
Ballinkillen 0 0 0 0 0 0 0 0
Naomh Eoin 2 0 0 2 21 64 -43 0
Piltown (U13 B) 3 0 0 3 22 95 -73 0

 

Country Style Junior D Hurling League Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Kilmacow 5 5 0 0 11 – 70 6 – 36 49 10
St Martin’s 6 4 1 1 7 – 68 9 – 53 9 9
Blacks and Whites 5 3 0 2 11 – 51 8 – 58 2 6
Slieverue 5 3 0 2 3 – 47 5 – 45 -4 6
Conahy Shamrocks 5 3 0 2 1 – 40 4 – 40 -9 6
Dicksboro 5 2 1 2 9 – 41 8 – 55 -11 5
Mooncoin 6 1 0 5 6 – 52 8 – 82 -36 2
St Lachtain’s 7 0 0 7 0 – 0 0 – 0 0 0

 

Duggan Steel Under-13 B Hurling League Group B

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Danesfort 2 2 0 0 17 – 15 6 – 16 32 4
Tullogher Rosbercon 2 2 0 0 9 – 26 5 – 16 22 4
Glenmore 2 2 0 0 7 – 25 4 – 13 21 4
Graigue Ballycallan 2 2 0 0 6 – 18 0 – 17 19 4
Piltown 0 0 0 0 0 – 0 0 – 0 0 0
Mooncoin 3 0 0 3 5 – 25 13 – 27 -26 0
Rower Inistioge 3 0 0 3 9 – 23 14 – 37 -29 0
Kilmacow 2 0 0 2 1 – 14 12 – 20 -39 0

 

Duggan Steel Under-13 Roinn C Hurling League Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Graignamanagh 2 2 0 0 10 – 15 3 – 9 27 4
James Stephens (U20 D) 2 2 0 0 4 – 10 2 – 9 7 4
St. Patrick’s 1 1 0 0 1 – 14 1 – 9 5 2
Barrow Rangers 1 1 0 0 2 – 4 1 – 5 2 2
O`Loughlin Gaels (U13 C) 2 0 0 2 2 – 12 4 – 11 -5 0
Emeralds 2 0 0 2 3 – 16 5 – 21 -11 0
Setanta Ceatharlach 2 0 0 2 2 – 4 8 – 11 -25 0

 

Duggan Steel Under-13 Roinn C Hurling League Group B

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Young Irelands 3 3 0 0 11 – 23 10 – 15 11 6
Dicksboro (U13 B) 3 2 0 1 17 – 9 7 – 23 16 4
James Stephens 1 1 0 0 5 – 14 0 – 2 27 2
Carrickshock 2 1 0 1 7 – 25 11 – 5 8 2
Ballyhale Shamrocks 2 1 0 1 10 – 14 5 – 21 8 2
Bennettsbridge 2 1 0 1 5 – 18 4 – 14 7 2
Mullinavat 3 1 0 2 7 – 16 6 – 27 -8 2
James Stephens (U13 E) 1 0 0 1 1 – 4 3 – 3 -5 0
James Stephens (E Team) 1 0 0 1 1 – 13 8 – 7 -15 0
Carlow Town Hurling Club 2 0 0 2 1 – 5 11 – 24 -49 0

 

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *