December 5, 2020
News Sport

GAA ROUND-UP: All your latest local results and league tables

St. Canice’s Credit Union Senior Hurling League Group A
Sat, 01 Aug,

Sat, 01 Aug, Venue: UPMC Nowlan Park, (Round 1), James Stephens 0-19 Danesfort 1-14

St. Canice’s Credit Union Senior Hurling League Group B
Sat, 01 Aug,

Sat, 01 Aug, Venue: UPMC Nowlan Park, (Round 1), Erins Own 0-20 Mullinavat 1-17
Sat, 01 Aug, Venue: Bennettsbridge, (Round 1), Dicksboro 2-15 Rower Inistioge 0-12

Michael Lyng Motors Hyundai Intermediate Hurling League Group A
Sat, 01 Aug,

Sat, 01 Aug, Venue: P�irc Lachtain, (Round 1), O’Loughlin Gaels 1-21 John Lockes 1-16

Michael Lyng Motors Hyundai Intermediate Hurling League Group B
Fri, 31 Jul,

Fri, 31 Jul, Venue: Canon Kearns Park, (Round 1), Fenians 1-11 Young Irelands 1-10
Sat, 01 Aug,
Sat, 01 Aug, Venue: Ballyragget, (Round 1), St Lachtain’s 0-23 St Martin’s 0-15

J.J Kavanagh and Sons J.H.L. (Section A) Group A
Sat, 01 Aug,

Sat, 01 Aug, Venue: Hugginstown, (Round 2), Windgap 2-15 Blacks and Whites 1-13
Sat, 01 Aug, Venue: P�irc na Seamr�g, (Round 2), Emeralds 2-13 Slieverue 0-18

J.J. Kavanagh and Sons J.H.L. (Section A) Group B
Sat, 01 Aug,

Sat, 01 Aug, Venue: Palmerstown, (Round 2), Graignamanagh 0-18 Galmoy 0-14
Sat, 01 Aug, Venue: John Locke Park, (Round 2), Conahy Shamrocks 1-17 Piltown 1-14
Sat, 01 Aug, Venue: Thomastown, (Round 2), Barrow Rangers 2-19 Kilmacow 1-13

J.J. Kavanagh and Sons J.H.L. (Section B) Group A
Sat, 01 Aug,

Sat, 01 Aug, Venue: Clara, (Round 2), James Stephens 1-14 Clara 2-9

J.J. Kavanagh and Sons J.H.L. (Section B) Group B
Sat, 01 Aug,

Sat, 01 Aug, Venue: P�irc na Seamr�g, (Round 2), Shamrocks Ballyhale 1-22 St. Patrick’s 1-20

J.J. Kavanagh and Sons Junior A Hurling Championship
Sun, 02 Aug,

Sun, 02 Aug, Venue: Hugginstown, (2nd Round), Carrickshock 5-13 Young Irelands 1-10

J.J. Kavanagh and Sons Junior B Hurling Championship
Sun, 02 Aug,

Sun, 02 Aug, Venue: Coon, (2nd Round ), Tullogher Rosbercon 2-13 St Martin’s 3-8

Iverk Produce Junior C Hurling Championship
Sun, 02 Aug,

Sun, 02 Aug, Venue: Galmoy, (2nd Round), Galmoy 1-13 Windgap 0-13
Sun, 02 Aug, Venue: Mooncoin, (2nd Round), Graignamanagh 0-12 Mooncoin 0-9

Country Style Junior D Hurling Championship
Sun, 02 Aug,

Sun, 02 Aug, Venue: Cloneen, (2nd Round), Cloneen 2-15 James Stephens 1-11
Sun, 02 Aug, Venue: Ballyragget, (2nd Round), Blacks and Whites 1-19 St. Patrick’s 2-10
Sun, 02 Aug, Venue: Paulstown, (2nd Round), Slieverue 3-16 Barrow Rangers 3-14

Junior E Hurling Championship
Sat, 01 Aug,

Sat, 01 Aug, Venue: Bennettsbridge, (2nd Round), Erins Own W/O Bennettsbridge –
Sun, 02 Aug,
Sun, 02 Aug, Venue: Mooncoin, (2nd Round), Mooncoin 1-20 O’Loughlin Gaels 1-14
Sun, 02 Aug, Venue: Danesfort, (2nd Round), Dicksboro 1-11 Danesfort 1-9
Sun, 02 Aug, Venue: Muckalee, (2nd Round), St Martin’s 1-18 Rower Inistioge 1-14

Kilkenny Honda Centre Minor A Hurling League/Championship Group A
Mon, 27 Jul,

Mon, 27 Jul, Venue: Tullogher, (Round 1), Tullogher Rosbercon 3-10 James Stephens 0-11

Kilkenny Honda Centre Minor A Hurling League/Championship Group B
Mon, 27 Jul,

Mon, 27 Jul, Venue: Mooncoin, (Round 1), Mooncoin 2-11 Thomastown 0-17

Kilkenny Honda Centre Minor A Hurling League/Championship Group C
Mon, 27 Jul,

Mon, 27 Jul, Venue: St. John’s Park, (Round 1), Galmoy/Windgap 4-13 O’Loughlin Gaels 4-6

Kilkenny Honda Centre Minor B Hurling League/Championship Group A
Mon, 27 Jul,

Mon, 27 Jul, Venue: Tom Walsh Park, (Round 1), Bennettsbridge 5-11 Blacks and Whites/Slieverue 1-10
Mon, 27 Jul, Venue: Dr Tierney Park, (Round 1), Danesfort 2-12 Graignamanagh 1-14

Kilkenny Honda Centre Minor B Hurling League/Championship Group B
Mon, 27 Jul,

Mon, 27 Jul, Venue: Pairc na Ratha, (Round 1), Glenmore 3-12 Dunnamaggin 1-17
Mon, 27 Jul, Venue: Piltown, (Round 1), Piltown 2-16 Kilmacow 1-19
Sat, 01 Aug,
Sat, 01 Aug, Venue: Dunnamaggin, (Round 2), Dunnamaggin 1-28 Piltown 3-8

Kilkenny Honda Centre Minor B Hurling League/Championship Group C
Mon, 27 Jul,

Mon, 27 Jul, Venue: Palmerstown, (Round 1), Conahy Shamrocks 3-12 Dicksboro 0-17
Mon, 27 Jul, Venue: Muckalee, (Round 1), St Martin’s 1-15 Erins Own 0-14

Kilkenny Honda Centre Minor B Hurling League/Championship Group D
Mon, 27 Jul,

Mon, 27 Jul, Venue: Johnstown, (Round 1), Emeralds 2-13 Fenians 2-12

Kilkenny Honda Centre Minor C Hurling League/Championship Group A
Mon, 27 Jul,

Mon, 27 Jul, Venue: Mullinavat, (Round 1), Mullinavat 0-28 Carrickshock 3-8

Kilkenny Honda Centre Minor C Hurling League/Championship Group B
Mon, 27 Jul,

Mon, 27 Jul, Venue: P�irc Lachtain, (Round 1), John Lockes 6-16 St Lachtain’s 0-9

Kilkenny Honda Centre Minor C Hurling League/Championship Group C
Mon, 27 Jul,

Mon, 27 Jul, Venue: Lisdowney, (Round 1), Lisdowney 8-20 Cloneen/Railyard 1-3

Kilkenny Honda Centre Minor C Hurling League/Championship Group D
Mon, 27 Jul,

Mon, 27 Jul, Venue: Clara, (Round 1), Clara 2-20 Barrow Rangers 3-15

Duggan Steel Under-15 A Hurling League/Championship Group A
Wed, 29 Jul,

Wed, 29 Jul, Venue: Tom Ryall Park, (Round 1), Graigue Ballycallan 2-12 Erins Own 0-12
Wed, 29 Jul, Venue: St. John’s Park, (Round 1), James Stephens 3-15 O’Loughlin Gaels 0-11

Duggan Steel Under-15 A Hurling League/Championship Group B
Wed, 29 Jul,

Wed, 29 Jul, Venue: Palmerstown, (Round 1), Dicksboro 5-15 Clara 0-9
Wed, 29 Jul, Venue: Gowran, (Round 1), Young Irelands 4-13 Tullogher Rosbercon 1-8

Duggan Steel Under-15 B Hurling League/Championship Group A
Wed, 29 Jul,

Wed, 29 Jul, Venue: Dunnamaggin, (Round 1), Dunnamaggin 2-9 Danesfort 1-7
Wed, 29 Jul, Venue: Bennettsbridge, (Round 1), Bennettsbridge 7-13 Barrow Rangers 1-9

Duggan Steel Under-15 B Hurling League/Championship Group B
Wed, 29 Jul,

Wed, 29 Jul, Venue: Kilmacow, (Round 1), John Lockes 3-15 Kilmacow 3-9
Wed, 29 Jul, Venue: Piltown, (Round 1), Piltown 3-9 Mullinavat 2-12

Duggan Steel Under-15 B Hurling League/Championship Group C
Wed, 29 Jul,

Wed, 29 Jul, Venue: Coon, (Round 1), St Martin’s 2-14 Galmoy/Windgap 2-8

Duggan Steel Under-15 B Hurling League/Championship Group D
Fri, 31 Jul,

Fri, 31 Jul, Venue: Inistioge, (Round 1), Rower Inistioge 1-13 Graignamanagh 2-10

Duggan Steel Under-15 C Hurling League/Championship Group A
Wed, 29 Jul,

Wed, 29 Jul, Venue: Pairc na Ratha, (Round 1), Glenmore 6-20 Carrickshock 0-1
Thu, 30 Jul,
Thu, 30 Jul, Venue: Mooncoin, (Round 1), Mooncoin 3-16 Shamrocks Ballyhale 0-4

Duggan Steel Under-15 C Hurling League/Championship Group B
Thu, 30 Jul,

Thu, 30 Jul, Venue: Pairc Sheamuis Stiophan, (Round 1), James Stephens 3-11 Lisdowney 1-4

Duggan Steel Under-15 C Hurling League/Championship Group C
Wed, 29 Jul,

Wed, 29 Jul, Venue: Johnstown, (Round 1), Fenians 2-12 Emeralds 2-7

Duggan Steel Under-15 C Hurling League/Championship Group D
Tue, 28 Jul,

Tue, 28 Jul, Venue: Tullaroan, (Round 1), Tullaroan 3-18 O’Loughlin Gaels 3-4

Duggan Steel Under-15 Roinn C Hurling League/Championship 13 A Side
Wed, 29 Jul,

Wed, 29 Jul, Venue: Cloneen, (Round 1), Blacks and Whites 7-9 Cloneen/Railyard 0-3
Wed, 29 Jul, Venue: Slieverue, (Round 1), Slieverue 7-6 Conahy Shamrocks 3-7

St. Canice’s Credit Union St. Canice’s Credit Union Senior Hurling League Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
O`Loughlin Gaels 1 1 0 0 1 – 18 1 – 14 4 2
James Stephens 1 1 0 0 0 – 19 1 – 14 2 2
Shamrocks Ballyhale 1 0 1 0 2 – 18 1 – 21 0 1
Tullaroan 1 0 1 0 1 – 21 2 – 18 0 1
Danesfort 1 0 0 1 1 – 14 0 – 19 -2 0
Bennettsbridge 1 0 0 1 1 – 14 1 – 18 -4 0

St. Canice’s Credit Union St. Canice’s Credit Union Senior Hurling League Group B

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Dicksboro 1 1 0 0 2 – 15 0 – 12 9 2
Clara 1 1 0 0 1 – 21 0 – 16 8 2
Erins Own 1 0 1 0 0 – 20 1 – 17 0 1
Mullinavat 1 0 1 0 1 – 17 0 – 20 0 1
Graigue Ballycallan 1 0 0 1 0 – 16 1 – 21 -8 0
Rower Inistioge 1 0 0 1 0 – 12 2 – 15 -9 0

Michael Lyng Motors Hyundai Michael Lyng Motors Hyundai Intermediate Hurling League Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Carrickshock 1 1 0 0 2 – 15 0 – 13 8 2
O`Loughlin Gaels 1 1 0 0 1 – 21 1 – 16 5 2
Thomastown 1 0 1 0 3 – 12 3 – 12 0 1
Glenmore 1 0 1 0 3 – 12 3 – 12 0 1
John Lockes 1 0 0 1 1 – 16 1 – 21 -5 0
St. Patrick’s 1 0 0 1 0 – 13 2 – 15 -8 0

Michael Lyng Motors Hyundai Michael Lyng Motors Hyundai Intermediate Hurling League Group B

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
St Lachtain’s 1 1 0 0 0 – 23 0 – 15 8 2
Dunnamaggin 1 1 0 0 1 – 16 1 – 12 4 2
Fenians 1 1 0 0 1 – 11 1 – 10 1 2
Young Irelands 1 0 0 1 1 – 10 1 – 11 -1 0
Lisdowney 1 0 0 1 1 – 12 1 – 16 -4 0
St Martin’s 1 0 0 1 0 – 15 0 – 23 -8 0

J.J Kavanagh and Sons J.H.L. (Section A) Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Tullogher Rosbercon 2 2 0 0 4 – 38 1 – 32 15 4
Windgap 2 2 0 0 4 – 31 2 – 28 9 4
Blacks and Whites 2 1 0 1 4 – 33 3 – 21 15 2
Emeralds 2 1 0 1 2 – 32 4 – 37 -11 2
Mooncoin 1 0 0 1 1 – 13 0 – 19 -3 0
Slieverue 2 0 0 2 1 – 33 4 – 29 -5 0
Cloneen 1 0 0 1 1 – 6 3 – 20 -20 0

J.J. Kavanagh and Sons J.H.L. (Section A) Group B

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Conahy Shamrocks 2 2 0 0 2 – 34 2 – 25 9 4
Piltown 2 1 0 1 1 – 32 1 – 26 6 2
Barrow Rangers 2 1 0 1 2 – 31 1 – 31 3 2
Galmoy 2 1 0 1 0 – 32 0 – 30 2 2
Graignamanagh 2 1 0 1 1 – 29 1 – 31 -2 2
Kilmacow 2 0 0 2 1 – 22 2 – 37 -18 0

J.J. Kavanagh and Sons J.H.L. (Section B) Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
James Stephens 2 2 0 0 3 – 42 3 – 21 21 4
Erins Own 2 2 0 0 5 – 29 0 – 34 10 4
Clara 2 0 0 2 2 – 30 4 – 29 -5 0
Rower Inistioge 2 0 0 2 1 – 25 4 – 42 -26 0

J.J. Kavanagh and Sons J.H.L. (Section B) Group B

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Dicksboro 1 1 0 0 1 – 30 0 – 14 19 2
Shamrocks Ballyhale 2 1 0 1 1 – 36 2 – 50 -17 2
St. Patrick’s 1 0 0 1 1 – 20 1 – 22 -2 0

Kilkenny Honda Centre Minor A Hurling League/Championship Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Tullogher Rosbercon 1 1 0 0 3 – 10 0 – 11 8 2
Rower Inistioge 0 0 0 0 0 – 0 0 – 0 0 0
James Stephens 1 0 0 1 0 – 11 3 – 10 -8 0

Kilkenny Honda Centre Minor A Hurling League/Championship Group B

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Thomastown 1 0 1 0 0 – 17 2 – 11 0 1
Mooncoin 1 0 1 0 2 – 11 0 – 17 0 1
Dicksboro 0 0 0 0 0 – 0 0 – 0 0 0

Kilkenny Honda Centre Minor A Hurling League/Championship Group C

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Galmoy/Windgap 1 1 0 0 4 – 13 4 – 6 7 2
Young Irelands 0 0 0 0 0 – 0 0 – 0 0 0
O`Loughlin Gaels 1 0 0 1 4 – 6 4 – 13 -7 0

Kilkenny Honda Centre Minor B Hurling League/Championship Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Bennettsbridge 1 1 0 0 26 13 13 2
Danesfort 1 1 0 0 18 17 1 2
Graignamanagh 1 0 0 1 17 18 -1 0
Blacks and Whites/Slieverue 1 0 0 1 13 26 -13 0

Kilkenny Honda Centre Minor B Hurling League/Championship Group B

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Glenmore 1 1 0 0 21 20 1 2
Dunnamaggin 2 1 0 1 51 38 13 2
Kilmacow 1 0 1 0 22 22 0 1
Piltown 2 0 1 1 39 53 -14 1

Kilkenny Honda Centre Minor B Hurling League/Championship Group C

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Conahy Shamrocks 1 1 0 0 21 17 4 2
St Martin’s 1 1 0 0 18 14 4 2
Erins Own 2 1 0 1 35 34 1 2
Dicksboro (U17 B) 2 0 0 2 33 42 -9 0

Kilkenny Honda Centre Minor B Hurling League/Championship Group D

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Emeralds 1 1 0 0 19 18 1 2
Graigue Ballycallan 0 0 0 0 0 0 0 0
Fenians 1 0 0 1 18 19 -1 0

Kilkenny Honda Centre Minor C Hurling League/Championship Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Mullinavat 1 1 0 0 0 – 28 3 – 8 11 2
Shamrocks Ballyhale 0 0 0 0 0 – 0 0 – 0 0 0
Carrickshock 1 0 0 1 3 – 8 0 – 28 -11 0

Kilkenny Honda Centre Minor C Hurling League/Championship Group B

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
John Lockes 1 1 0 0 6 – 16 0 – 9 25 2
Tullaroan 0 0 0 0 0 – 0 0 – 0 0 0
St Lachtain’s 1 0 0 1 0 – 9 6 – 16 -25 0

Kilkenny Honda Centre Minor C Hurling League/Championship Group C

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Lisdowney 1 1 0 0 8 – 20 1 – 3 38 2
St. Patrick’s 0 0 0 0 0 – 0 0 – 0 0 0
Cloneen/Railyard 1 0 0 1 1 – 3 8 – 20 -38 0

Kilkenny Honda Centre Minor C Hurling League/Championship Group D

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Clara 1 1 0 0 2 – 20 3 – 15 2 2
Barrow Rangers 2 1 0 1 3 – 15 2 – 20 -2 2
Young Irelands (U17 B) 1 0 0 1 0 – 0 0 – 0 0 0

Duggan Steel Under-15 A Hurling League/Championship Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
James Stephens 1 1 0 0 3 – 15 0 – 11 13 2
Graigue Ballycallan 1 1 0 0 2 – 12 0 – 12 6 2
Erins Own 1 0 0 1 0 – 12 2 – 12 -6 0
O`Loughlin Gaels 1 0 0 1 0 – 11 3 – 15 -13 0

Duggan Steel Under-15 A Hurling League/Championship Group B

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Dicksboro 1 1 0 0 5 – 15 0 – 9 21 2
Young Irelands 1 1 0 0 4 – 13 1 – 8 14 2
Tullogher Rosbercon 1 0 0 1 1 – 8 4 – 13 -14 0
Clara 1 0 0 1 0 – 9 5 – 15 -21 0

Duggan Steel Under-15 B Hurling League/Championship Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Bennettsbridge 1 1 0 0 7 – 13 1 – 9 22 2
Dunnamaggin 1 1 0 0 2 – 9 1 – 7 5 2
Danesfort 1 0 0 1 1 – 7 2 – 9 -5 0
Barrow Rangers 1 0 0 1 1 – 9 7 – 13 -22 0

Duggan Steel Under-15 B Hurling League/Championship Group B

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
John Lockes 1 1 0 0 3 – 15 3 – 9 6 2
Piltown 1 0 1 0 3 – 9 2 – 12 0 1
Mullinavat 1 0 1 0 2 – 12 3 – 9 0 1
Kilmacow 1 0 0 1 3 – 9 3 – 15 -6 0

Duggan Steel Under-15 B Hurling League/Championship Group C

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
St Martin’s 1 1 0 0 2 – 14 2 – 8 6 2
St. Patrick’s 0 0 0 0 0 – 0 0 – 0 0 0
Galmoy/Windgap 1 0 0 1 2 – 8 2 – 14 -6 0

Duggan Steel Under-15 B Hurling League/Championship Group D

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Graignamanagh 1 0 1 0 2 – 10 1 – 13 0 1
Rower Inistioge 1 0 1 0 1 – 13 2 – 10 0 1
Thomastown 0 0 0 0 0 – 0 0 – 0 0 0

Duggan Steel Under-15 C Hurling League/Championship Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Glenmore 1 1 0 0 6 – 20 0 – 1 37 2
Mooncoin 1 1 0 0 3 – 16 0 – 4 21 2
Shamrocks Ballyhale 1 0 0 1 0 – 4 3 – 16 -21 0
Carrickshock 1 0 0 1 0 – 1 6 – 20 -37 0

Duggan Steel Under-15 C Hurling League/Championship Group B

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
James Stephens (U15 B) 1 1 0 0 3 – 11 1 – 4 13 2
Dicksboro (U15 B) 0 0 0 0 0 – 0 0 – 0 0 0
Lisdowney 1 0 0 1 1 – 4 3 – 11 -13 0

Duggan Steel Under-15 C Hurling League/Championship Group C

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Fenians 1 1 0 0 2 – 12 2 – 7 5 2
St Lachtain’s 0 0 0 0 0 – 0 0 – 0 0 0
Emeralds 1 0 0 1 2 – 7 2 – 12 -5 0

Duggan Steel Under-15 C Hurling League/Championship Group D

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Tullaroan 1 1 0 0 3 – 18 3 – 4 14 2
Young Irelands 0 0 0 0 0 – 0 0 – 0 0 0
O`Loughlin Gaels 1 0 0 1 3 – 4 3 – 18 -14 0

Duggan Steel Under-15 Roinn C Hurling League/Championship 13 A Side

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Blacks and Whites 1 1 0 0 7 – 9 0 – 3 27 2
Slieverue 1 1 0 0 7 – 6 3 – 7 11 2
Conahy Shamrocks 1 0 0 1 3 – 7 7 – 6 -11 0
Cloneen/Railyard 1 0 0 1 0 – 3 7 – 9 -27 0

 

 

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *