October 14, 2019
News Sport

KILKENNY GAA ROUND-UP: All the latest local GAA results and tables

RESULTS:

J.J. Kavanagh and Sons Senior Football Championship

Sat, 06 July

(Round: Semi Final), Mullinavat 2-16 Muckalee 1-11

St Canice’s Credit Union County League Division 1

Wed, 03 July

(Round: Round 5), James Stephens 2-16 Ballyhale Shamrocks 2-14

Sat, 06 July

(Round: Round 4), Clara 2-16 Ballyhale Shamrocks 0-8

 

County Hurling League Division 2

Tue, 02 July

(Round: Round 4), Rower Inistioge 2-16 Carrickshock 0-20

 

Michael Lyng Motors Hyundai County Hurling League Division 3

Fri, 05 July

(Round: Round 4), Fenians 0-14 John Lockes 0-12

(Round: Round 4), Lisdowney 3-21 Glenmore 1-13

Sat, 06 July

(Round: Round 4), Thomastown 3-19 Dunnamaggin 2-18

(Round: Round 4), Young Irelands W/O St Martin’s  –

 

J.J. Kavanagh & Sons All County League

Tue, 02 July

(Round: Semi Final), Naomh Eoin 1-21 Slieverue 1-19

Wed, 03 July

(Round: Quarter Final), James Stephens 2-16 Ballyhale Shamrocks 2-14

 

J.J Kavanagh and Sons Junior A Hurling League

Sun, 07 July

(Round: Round 10), Mooncoin 1-17 Lisdowney 1-16

(Round: Round 10), Thomastown 2-22 Tullaroan 3-7

(Round: Round 10), Erins Own 3-12 Young Irelands 0-16

 

J.J Kavanagh and Sons Junior B League

Tue, 02 July

(Round: Round 7), Fenians 0-14 John Lockes 0-14

(Round: Round 7), Dicksboro 4-13 Barrow Rangers 4-11

Sun, 07 July

(Round: Round 8), Tullogher Rosbercon 2-16 Dicksboro 3-9

(Round: Round 8), Mullinavat 4-14 O’Loughlin Gaels 3-15

(Round: Round 8), St Lachtain’s 3-21 Fenians 0-11

 

Iverk Produce Junior C Hurling League

Mon, 01 July

(Round: Round 7), Galmoy 1-20 Ballyhale Shamrocks 2-17

Wed, 03 July

(Round: Round 4), Emeralds 2-14 Windgap 1-9

Fri, 05 July

(Round: Round 8), Mooncoin 2-23 Ballyhale Shamrocks 1-19

(Round: Round 8), Piltown 4-23 Carrigeen 1-8

Sun, 07 July

(Round: Round 8), Bennettsbridge 1-22 Windgap 1-8

(Round: Round 8), Threecastles 3-14 Galmoy 0-11

 

Country Style Junior D Hurling League Group A

Thu, 04 July

(Round: Round 6), Conahy Shamrocks 2-18 Dicksboro 0-13

Fri, 05 July

(Round: Round 6), Slieverue 2-18 Kilmacow 2-17

Sat, 06 July

(Round: Round 6), Blacks and Whites 5-17 Mooncoin 0-9

 

Country Style Junior D Hurling League Group B

Sun, 07 July

(Round: Round 6), Graignamanagh 3-13 Clara 3-10

 

Permanent TSB Under 19 Hurling D Group A

Thu, 04 July

(Round: Round 3), Carrickshock 4-13 Tullogher Rosbercon 2-16

 

Kilkenny Honda Centre Minor Hurling B League Group B

Mon, 01 July

(Round: Round 5), The Harps 3-18 Conahy Shamrocks 2-13

 

J.J. Kavanagh and Sons Paddy Cahill Cup

Tue, 02 July

(Round: Semi Final), Mt Leinster Rangers 2-21 Naomh Moling 0-26

 

Duggan Steel Under-13 A Hurling League

Mon, 01 July

(Round: Round 3), Dicksboro 3-17 Young Irelands 1-4

Sun, 07 July

(Round: Round 4), O’Loughlin Gaels 6-8 Young Irelands 2-5

 

Duggan Steel Under-13 B Hurling League Group A

Mon, 01 July

(Round: Round 2), Erins Own 6-12 St Martin’s 1-6

Wed, 03 July

(Round: Round 3), St Martin’s 7-4 John Lockes 2-8

Sat, 06 July

(Round: Round 5), Mt Leinster Rangers 3-6 St Martin’s 2-6

Sun, 07 July

(Round: Round 5), John Lockes 2-11 Clara 2-1

(Round: Round 5), Erins Own 7-10 Galmoy/Windgap 1-7

(Round: Round 5), Dunnamaggin 7-19 St Lachtain’s 4-3

 

Duggan Steel Under-13 B Hurling League Group B

Sun, 07 July

(Round: Round 4), Rower Inistioge 2-9 Graigue Ballycallan 1-2

(Round: Round 4), Mooncoin 3-11 Kilmacow 2-8

 

Duggan Steel Under-13 Roinn C Hurling League Group A

Mon, 01 July

(Round: Round 3), Emeralds 6-7 James Stephens 2-11

 

Duggan Steel Under-13 Roinn C Hurling League Group B

Mon, 01 July

(Round: Round 2), Carrickshock 3-13 Bennettsbridge 2-4

Tue, 02 July

(Round: Round 3), Ballyhale Shamrocks 16-16 Carlow Town Hurling Club 0-3

 

Duggan Steel Under-13 C Hurling League 13 Aside Group A

Tue, 02 July

(Round: Round 5), Naomh Moling 5-3 John Lockes 2-6

Fri, 05 July

(Round: Round 5), Slieverue W/O Cloneen/Railyard  –

 

Duggan Steel Under-13 C Hurling League 13 Aside Group B

Fri, 05 July

(Round: Round 2), Fenians 6-17 Burren Rangers  3-7

Sun, 07 July

(Round: Round 5), Blacks and Whites 7-10 Conahy Shamrocks 0-3

 

TABLES:

Iverk Produce Junior C Hurling League

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Bennettsbridge 8 7 0 1 9 – 132 7 – 72 66 14
Danesfort 7 6 0 1 18 – 135 6 – 73 98 12
Threecastles 8 6 0 2 16 – 91 7 – 87 31 12
Piltown 6 4 0 2 15 – 102 8 – 86 37 8
Mooncoin 6 4 0 2 14 – 84 10 – 88 8 8
Ballyhale Shamrocks 8 3 1 4 12 – 106 9 – 112 3 7
Galmoy 8 2 1 5 10 – 117 14 – 130 -25 5
Emeralds 6 2 0 4 6 – 81 13 – 69 -9 4
Windgap 6 0 0 6 6 – 60 15 – 109 -76 0
Carrigeen 7 0 0 7 7 – 53 24 – 135 -133 0

 

Country Style Junior D Hurling League Group B

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Graignamanagh 5 5 0 0 10 – 78 11 – 58 17 10
James Stephens 5 3 1 1 12 – 65 9 – 59 15 7
Clara 6 2 1 3 8 – 73 10 – 60 7 5
Cloneen 4 2 0 2 4 – 42 3 – 36 9 4
Erins Own 4 2 0 2 7 – 34 6 – 41 -4 4
Lisdowney 4 1 0 3 9 – 45 8 – 49 -1 2
Rower Inistioge 4 0 0 4 5 – 38 8 – 72 -43 0

 

Kilkenny Honda Centre Minor Hurling B League Group B

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
St Martin’s 4 4 0 0 7 – 49 4 – 27 31 8
Danesfort 3 3 0 0 11 – 60 1 – 33 57 6
Glenmore 2 2 0 0 3 – 51 2 – 19 35 4
Tullogher Rosbercon 4 2 0 2 7 – 45 6 – 43 5 4
Dicksboro (U17 B) 4 1 0 3 7 – 39 9 – 50 -17 2
Graigue Ballycallan 4 1 0 3 3 – 36 4 – 60 -27 2
The Harps 4 1 0 3 6 – 44 12 – 61 -35 2
Conahy Shamrocks 5 1 0 4 8 – 57 14 – 88 -49 2

 

County Hurling League Division 2

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Rower Inistioge 4 3 0 1 8 – 58 4 – 69 1 6
Danesfort 3 2 0 1 4 – 61 7 – 42 10 4
Carrickshock 3 1 1 1 4 – 58 6 – 43 9 3
Tullaroan 2 1 0 1 4 – 33 3 – 31 5 2
St Lachtain’s 3 1 0 2 8 – 40 4 – 53 -1 2
Tullogher Rosbercon 2 1 0 1 2 – 31 5 – 26 -4 2
St. Patrick’s 3 1 0 2 2 – 47 5 – 47 -9 2
Graigue Ballycallan 2 0 1 1 5 – 29 3 – 46 -11 1

 

J.J Kavanagh and Sons Junior A Hurling League

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Erins Own 9 8 0 1 18 – 177 11 – 110 88 16
Mooncoin 9 7 1 1 14 – 159 10 – 114 57 15
Thomastown 8 5 1 2 9 – 139 12 – 106 24 11
Young Irelands 9 5 0 4 9 – 133 13 – 114 7 10
Lisdowney 8 5 0 3 13 – 145 4 – 119 53 10
Dunnamaggin 8 4 1 3 6 – 113 5 – 124 -8 9
Tullaroan 10 4 1 5 17 – 121 18 – 152 -34 9
Graigue Ballycallan 8 3 1 4 10 – 103 9 – 127 -21 7
Conahy Shamrocks 7 1 0 6 9 – 54 14 – 114 -75 2
James Stephens 9 1 0 8 7 – 93 10 – 128 -44 2
Carrickshock 7 0 1 6 5 – 90 11 – 119 -47 1

 

Duggan Steel Under-13 A Hurling League

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
James Stephens 2 2 0 0 9 – 24 1 – 16 32 4
O`Loughlin Gaels 3 2 0 1 13 – 31 10 – 38 2 4
Dicksboro 2 1 0 1 6 – 37 7 – 16 18 2
Young Irelands 4 1 0 3 4 – 25 13 – 44 -46 2
Thomastown 1 0 0 1 0 – 8 1 – 11 -6 0

 

J.J Kavanagh and Sons Junior B League

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
St Lachtain’s 8 5 0 3 22 – 126 15 – 104 43 10
Barrow Rangers 7 4 1 2 15 – 123 15 – 91 32 9
O`Loughlin Gaels 7 4 1 2 17 – 120 16 – 104 19 9
Tullogher Rosbercon 8 4 1 3 15 – 104 12 – 109 4 9
Mullinavat 8 4 1 3 12 – 95 12 – 97 -2 9
St Martin’s 7 3 2 2 16 – 120 20 – 90 18 8
Glenmore 6 4 0 2 6 – 75 4 – 74 7 8
Dicksboro 8 3 1 4 24 – 90 18 – 123 -15 7
John Lockes 7 1 1 5 4 – 72 16 – 99 -63 3
Fenians 8 0 2 6 9 – 104 12 – 138 -43 2

 

Michael Lyng Motors Hyundai County Hurling League Division 3

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Lisdowney 4 3 0 1 7 – 69 4 – 60 18 6
Young Irelands 4 3 0 1 2 – 54 4 – 41 7 6
John Lockes 3 2 0 1 4 – 46 0 – 41 17 4
Thomastown 3 2 0 1 5 – 57 5 – 47 10 4
Fenians 4 2 0 2 3 – 54 6 – 50 -5 4
Dunnamaggin 4 1 0 3 5 – 60 6 – 62 -5 2
St Martin’s 5 1 0 4 5 – 50 4 – 72 -19 2
Glenmore 3 1 0 2 4 – 41 6 – 58 -23 2

 

Duggan Steel Under-13 B Hurling League Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Erins Own 4 4 0 0 20 – 43 7 – 31 51 8
Dunnamaggin 5 3 1 1 23 – 57 14 – 33 51 7
Mt Leinster Rangers 5 3 0 2 12 – 45 18 – 47 -20 6
St Martin’s 5 3 0 2 18 – 40 16 – 40 6 6
John Lockes 5 2 1 2 12 – 54 19 – 27 6 5
Galmoy/Windgap 5 2 0 3 18 – 56 23 – 51 -10 4
Clara 3 0 0 3 4 – 16 7 – 35 -28 0
St Lachtain’s 4 0 0 4 14 – 19 17 – 66 -56 0

 

Duggan Steel Under-13 C Hurling League 13 Aside Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Slieverue 5 4 1 0 109 44 65 9
Naomh Moling 4 2 2 0 84 65 19 6
Tullaroan 3 2 1 0 80 34 46 5
Naomh Bríd 3 2 0 1 31 38 -7 4
John Lockes 1 1 0 0 20 9 11 2
Rower Inistioge (U13 B) 3 1 0 2 29 43 -14 2
Bagenalstown Gaels GAA 5 1 0 4 61 92 -31 2
Cloneen/Railyard 3 0 0 3 26 56 -30 0
John Lockes (U13 B) 3 0 0 3 16 75 -59 0

 

Permanent TSB Under 19 Hurling D Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Carrickshock 4 3 0 1 18 – 47 8 – 44 33 6
Tullogher Rosbercon 3 2 0 1 2 – 16 4 – 13 -3 4
Tullaroan 3 2 0 1 6 – 16 4 – 21 1 4
Blacks and Whites 2 1 0 1 0 – 12 10 – 13 -31 2
James Stephens 4 0 0 4 0 – 0 0 – 0 0 0

 

St Canice’s Credit Union County League Division 1

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Clara 4 4 0 0 14 – 79 3 – 52 60 8
O`Loughlin Gaels 5 3 1 1 4 – 68 2 – 53 21 7
Dicksboro 3 3 0 0 8 – 72 7 – 43 32 6
James Stephens 4 2 1 1 6 – 62 3 – 60 11 5
Erins Own 3 0 1 2 4 – 46 10 – 49 -21 1
Bennettsbridge 3 0 1 2 1 – 42 8 – 70 -49 1
Ballyhale Shamrocks 3 0 0 3 2 – 22 4 – 32 -16 0
Mullinavat 3 0 0 3 3 – 36 5 – 68 -38 0

 

Duggan Steel Under-13 C Hurling League 13 Aside Group B

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Fenians 4 4 0 0 132 43 89 8
Blacks and Whites 4 3 0 1 113 62 51 6
Lisdowney 2 2 0 0 40 20 20 4
Burren Rangers 3 1 0 2 34 69 -35 2
Conahy Shamrocks 4 1 0 3 56 65 -9 2
Piltown 1 0 1 0 15 15 0 1
Ballinkillen 1 0 1 0 15 15 0 1
Naomh Eoin 2 0 0 2 21 64 -43 0
Piltown (U13 B) 3 0 0 3 22 95 -73 0

 

Country Style Junior D Hurling League Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Kilmacow 6 5 0 1 13 – 87 8 – 54 48 10
St Martin’s 6 4 1 1 7 – 68 9 – 53 9 9
Blacks and Whites 6 4 0 2 16 – 68 8 – 67 25 8
Conahy Shamrocks 6 4 0 2 3 – 58 4 – 53 2 8
Slieverue 6 4 0 2 5 – 65 7 – 62 -3 8
Dicksboro 6 2 1 3 9 – 54 10 – 73 -22 5
Mooncoin 7 1 0 6 6 – 61 13 – 99 -59 2
St Lachtain’s 7 0 0 7 0 – 0 0 – 0 0 0

 

Duggan Steel Under-13 B Hurling League Group B

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Danesfort 2 2 0 0 17 – 15 6 – 16 32 4
Tullogher Rosbercon 2 2 0 0 9 – 26 5 – 16 22 4
Glenmore 2 2 0 0 7 – 25 4 – 13 21 4
Graigue Ballycallan 3 2 0 1 7 – 20 2 – 26 9 4
Rower Inistioge 4 1 0 3 11 – 32 15 – 39 -19 2
Mooncoin 4 1 0 3 8 – 36 15 – 35 -20 2
Piltown 0 0 0 0 0 – 0 0 – 0 0 0
Kilmacow 3 0 0 3 3 – 22 15 – 31 -45 0

 

Duggan Steel Under-13 Roinn C Hurling League Group A

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Graignamanagh 2 2 0 0 10 – 15 3 – 9 27 4
James Stephens (U20 D) 3 2 0 1 6 – 21 8 – 16 -1 4
St. Patrick’s 1 1 0 0 1 – 14 1 – 9 5 2
Barrow Rangers 1 1 0 0 2 – 4 1 – 5 2 2
Emeralds 3 1 0 2 9 – 23 7 – 32 -3 2
O`Loughlin Gaels (U13 C) 2 0 0 2 2 – 12 4 – 11 -5 0
Setanta Ceatharlach 2 0 0 2 2 – 4 8 – 11 -25 0

 

Duggan Steel Under-13 Roinn C Hurling League Group B

TEAM PLD WON DRAW LOST FOR AGAINST DIFF POINTS
Young Irelands 3 3 0 0 11 – 23 10 – 15 11 6
Ballyhale Shamrocks 3 2 0 1 26 – 30 5 – 24 69 4
Carrickshock 3 2 0 1 10 – 38 13 – 9 20 4
Dicksboro (U13 B) 3 2 0 1 17 – 9 7 – 23 16 4
James Stephens 1 1 0 0 5 – 14 0 – 2 27 2
Bennettsbridge 3 1 0 2 7 – 22 7 – 27 -5 2
Mullinavat 3 1 0 2 7 – 16 6 – 27 -8 2
James Stephens (U13 E) 1 0 0 1 1 – 4 3 – 3 -5 0
James Stephens (E Team) 1 0 0 1 1 – 13 8 – 7 -15 0
Carlow Town Hurling Club 3 0 0 3 1 – 8 27 – 40 -110 0

 

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *