March 28, 2020
News Sport

THROW-IN: Your complete local GAA fixtures for the week ahead

TUESDAY 02 JULY

 

County Hurling League Division 2

(Round: Round 4), Venue: Hugginstown, Carrickshock V Rower Inistioge 20:00,

 

J.J. Kavanagh & Sons All County League

(Round: Semi Final), Venue: Slieverue, Slieverue V Naomh Eoin 19:45,

 

J.J Kavanagh and Sons Junior B League

(Round: Round 7), Venue: Johnstown, Fenians V John Lockes 20:00,

(Round: Round 7), Venue: Palmerstown, Dicksboro V Barrow Rangers 20:00,

 

Kilkenny Honda Centre Minor A Hurling League

(Round: Round 4), Venue: Windgap, Galmoy/Windgap V Dunnamaggin 19:30,

 

J.J. Kavanagh and Sons Paddy Cahill Cup

(Round: Semi Final), Venue: Pairc Naomh Moling, Naomh Moling V Mt Leinster Rangers 19:45,

 

Duggan Steel Under-13 Roinn C Hurling League Group B

(Round: Round 3), Venue: Ballyhale, Ballyhale Shamrocks V Carlow Town Hurling Club 19:30,

 

Duggan Steel Under-13 C Hurling League 13 Aside Group A

(Round: Round 5), Venue: John Locke Park, John Lockes V Naomh Moling 19:30,

 

WEDNESDAY 03 JULY

 

St Canice’s Credit Union County League Division 1

(Round: Round 5), Venue: Ballyhale, Ballyhale Shamrocks V James Stephens 19:45,

 

J.J. Kavanagh & Sons All County League

(Round: Quarter Final), Venue: Ballyhale, Ballyhale Shamrocks V James Stephens 19:30,

 

Iverk Produce Junior C Hurling League

(Round: Round 4), Venue: Windgap, Windgap V Emeralds 20:00,

 

Duggan Steel Under-15 Roinn C Hurling League 13 A Side

(Round: Round 4), Venue: Slieverue, Slieverue V Blacks and Whites 19:00,

 

Duggan Steel Under-13 B Hurling League Group A

(Round: Round 3), Venue: John Locke Park, John Lockes V St Martin’s 19:30,

 

THURSDAY 04 JULY

 

County Hurling League Division 2

(Round: Round 4), Venue: Páirc Lachtain, St Lachtain’s V Graigue Ballycallan 19:45,

 

Country Style Junior D Hurling League Group A

(Round: Round 6), Venue: Tom Walsh Park, Blacks and Whites V Mooncoin 20:00,

(Round: Round 6), Venue: Jenkinstown, Conahy Shamrocks V Dicksboro 20:00,

 

Permanent TSB Under 19 Hurling D Group A

(Round: Round 3), Venue: Tullogher, Tullogher Rosbercon V Carrickshock 20:00,

 

Duggan Steel Under-15 Roinn A Hurling League

(Round: Round 7), Venue: Tom Ryall Park, Graigue Ballycallan V Young Irelands 19:30,

 

Duggan Steel Under-15 Roinn B Hurling League Group A

(Round: Round 7), Venue: John Locke Park, John Lockes V Glenmore 19:00,

(Round: Round 9), Venue: Windgap, Galmoy/Windgap V Glenmore 19:30,

(Round: Round 9), Venue: Dr Tierney Park, Graignamanagh V Kilmacow 19:30,

(Round: Round 9), Venue: Thomastown, Thomastown V Dunnamaggin 19:30,

(Round: Round 9), Venue: John Locke Park, John Lockes V Rower Inistioge 19:30,

 

Duggan Steel Under-15 Roinn B Hurling League Group B

(Round: Round 2), Venue: Canon Kearns Park, Erins Own V Tullogher Rosbercon 19:00,

 

Duggan Steel Under-15 Roinn C Hurling League 13 A Side

(Round: Round 5), Venue: Jenkinstown, Conahy Shamrocks V Slieverue 19:00,

(Round: Round 5), Venue: Ballyhale, Ballyhale Shamrocks V Blacks and Whites 19:30,

 

Duggan Steel Under-13 C Hurling League 13 Aside Group A

(Round: Round 5), Venue: Tullaroan, Tullaroan V Rower Inistioge 19:30,

 

Duggan Steel Under-13 C Hurling League 13 Aside Group B

(Round: Round 3), Venue: Lisdowney, Lisdowney V Ballinkillen 19:30,

 

FRIDAY 05 JULY

 

J.J. Kavanagh and Sons J.H.L (Section B)

(Round: Round 4), Venue: St. John’s Park, O’Loughlin Gaels V James Stephens 20:00,

 

Michael Lyng Motors Hyundai County Hurling League Division 3

(Round: Round 4), Venue: John Locke Park, John Lockes V Fenians 20:00,

(Round: Round 4), Venue: Pairc na Ratha, Glenmore V Lisdowney 20:15,

 

Iverk Produce Junior C Hurling League

(Round: Round 8), Venue: Ballyhale, Ballyhale Shamrocks V Mooncoin 20:00,

(Round: Round 8), Venue: Piltown, Piltown V Carrigeen 20:00,

 

Country Style Junior D Hurling League Group A

(Round: Round 6), Venue: Kilmacow, Kilmacow V Slieverue 20:00,

 

Country Style Junior D Hurling League Group B

(Round: Round 6), Venue: Canon Kearns Park, Erins Own V Cloneen 20:00,

 

Duggan Steel Under-13 B Hurling League Group B

(Round: Round 1), Venue: Tullogher, Tullogher Rosbercon V Piltown 19:30,

 

Duggan Steel Under-13 C Hurling League 13 Aside Group A

(Round: Round 5), Venue: Slieverue, Slieverue V Cloneen/Railyard 19:30,

 

Duggan Steel Under-13 C Hurling League 13 Aside Group B

(Round: Round 2), Venue: Johnstown, Fenians V Burren Rangers 19:00,

 

SATURDAY 06 JULY

 

St Canice’s Credit Union County League Division 1

(Round: Round 4), Venue: Clara, Clara V Ballyhale Shamrocks 19:00,

(Round: Round 4), Venue: Pairc Sheamuis Stiophan, James Stephens V Bennettsbridge 19:00,

 

County Hurling League Division 2

(Round: Round 3), Venue: Tullaroan, Tullaroan V Carrickshock 19:00,

 

Michael Lyng Motors Hyundai County Hurling League Division 3

(Round: Round 4), Venue: Coon, St Martin’s V Young Irelands 19:00,

(Round: Round 4), Venue: Thomastown, Thomastown V Dunnamaggin 19:00,

 

J.J Kavanagh and Sons Junior B League

(Round: Round 8), Venue: Paulstown, Barrow Rangers V St Martin’s 19:30,

 

Duggan Steel Under-13 B Hurling League Group A

(Round: Round 5), Venue: Coon, St Martin’s V Mt Leinster Rangers 12:30,

 

SUNDAY 07 JULY

 

J.J Kavanagh and Sons Junior A Hurling League

(Round: Round 10), Venue: Thomastown, Thomastown V Tullaroan 14:00,

(Round: Round 10), Venue: Mooncoin, Mooncoin V Lisdowney 14:00,

(Round: Round 10), Venue: Gowran, Young Irelands V Erins Own 19:00,

 

J.J Kavanagh and Sons Junior B League

(Round: Round 8), Venue: Páirc Lachtain, St Lachtain’s V Fenians 14:00,

(Round: Round 8), Venue: John Locke Park, John Lockes V Glenmore 14:00,

(Round: Round 8), Venue: Mullinavat, Mullinavat V O’Loughlin Gaels 14:00,

(Round: Round 8), Venue: Tullogher, Tullogher Rosbercon V Dicksboro 14:00,

 

Iverk Produce Junior C Hurling League

(Round: Round 8), Venue: Windgap, Windgap V Bennettsbridge 14:00,

(Round: Round 8), Venue: Urlingford, Emeralds V Danesfort 14:00,

(Round: Round 8), Venue: Threecastles, Threecastles V Galmoy 14:00,

 

Country Style Junior D Hurling League Group B

(Round: Round 6), Venue: Clara, Clara V Graignamanagh 11:00,

 

Duggan Steel Under-13 A Hurling League

(Round: Round 4), Venue: St. John’s Park, O’Loughlin Gaels V Young Irelands 11:30,

(Round: Round 4), Venue: Palmerstown, Dicksboro V Thomastown 11:30,

 

Duggan Steel Under-13 B Hurling League Group A

(Round: Round 5), Venue: Páirc Lachtain, St Lachtain’s V Dunnamaggin 11:30,

(Round: Round 5), Venue: Galmoy, Galmoy/Windgap V Erins Own 11:30,

(Round: Round 5), Venue: Clara, Clara V John Lockes 11:30,

 

Duggan Steel Under-13 B Hurling League Group B

(Round: Round 4), Venue: Pairc na Ratha, Glenmore V Tullogher Rosbercon 11:30,

(Round: Round 4), Venue: Mooncoin, Mooncoin V Kilmacow 11:30,

(Round: Round 4), Venue: Inistioge, Rower Inistioge V Graigue Ballycallan 11:30,

 

Duggan Steel Under-13 Roinn C Hurling League Group A

(Round: Round 4), Venue: St. John’s Park, O’Loughlin Gaels V Setanta Carlow 11:30,

(Round: Round 4), Venue: Ballyragget, St. Patrick’s V James Stephens 11:30,

(Round: Round 4), Venue: Urlingford, Emeralds V Barrow Rangers 11:30,

 

Duggan Steel Under-13 Roinn C Hurling League Group B

(Round: Round 4), Venue: Palmerstown, Dicksboro V Ballyhale Shamrocks 11:30,

(Round: Round 4), Venue: Mullinavat, Mullinavat V Young Irelands 11:30,

(Round: Round 4), Venue: Bennettsbridge, Bennettsbridge V James Stephens 11:30,

(Round: Round 4), Venue: Hugginstown, Carrickshock V Carlow Town Hurling Club 11:30,

 

Duggan Steel Under-13 C Hurling League 13 Aside Group A

(Round: Round 6), Venue: Cloneen, Cloneen/Railyard V John Lockes 11:30,

(Round: Round 6), Venue: Tullaroan, Tullaroan V Bagenalstown Gaels GAA 11:30,

(Round: Round 6), Venue: Pairc Naomh Moling, Naomh Moling V Naomh Bríd 11:30,

(Round: Round 6), Venue: Inistioge, Rower Inistioge V Slieverue 11:30,

 

Duggan Steel Under-13 C Hurling League 13 Aside Group B

(Round: Round 5), Venue: Jenkinstown, Conahy Shamrocks V Blacks and Whites 11:30,

(Round: Round 5), Venue: Lisdowney, Lisdowney V Fenians 11:30,

(Round: Round 5), Venue: Piltown, Piltown V Naomh Eoin 11:30,

(Round: Round 5), Venue: Ballinkillen, Ballinkillen V Burren Rangers 11:30,

 

MONDAY 08 JULY

 

Kilkenny Honda Centre Minor A Hurling League

(Round: Round 6), Venue: Piltown, Piltown V Dunnamaggin 19:30,

(Round: Round 6), Venue: Thomastown, Thomastown V Rower Inistioge 19:30,

(Round: Round 6), Venue: Mooncoin, Mooncoin V O’Loughlin Gaels 19:30,

(Round: Round 6), Venue: Galmoy, Galmoy/Windgap V James Stephens 19:30,

 

Kilkenny Honda Centre Minor Hurling B League Group A

(Round: Round 6), Venue: Gowran, Young Irelands V Carrickshock 19:30,

(Round: Round 6), Venue: Páirc Lachtain, St Lachtain’s V Graignamanagh 19:30,

(Round: Round 6), Venue: Lisdowney, Lisdowney V Erins Own 19:30,

(Round: Round 6), Venue: Bennettsbridge, Bennettsbridge V Tullaroan 19:30,

 

Kilkenny Honda Centre Minor Hurling B League Group B

(Round: Round 6), Venue: Muckalee, St Martin’s V Danesfort 19:30,

(Round: Round 6), Venue: Jenkinstown, Conahy Shamrocks V Dicksboro 19:30,

(Round: Round 6), Venue: Tom Ryall Park, Graigue Ballycallan V The Harps 19:30,

(Round: Round 6), Venue: Tullogher, Tullogher Rosbercon V Glenmore 19:30,

 

Kilkenny Honda Centre Minor C Hurling League Group A

(Round: Round 6), Venue: John Locke Park, John Lockes V Clara 19:30,

(Round: Round 6), Venue: Tom Walsh Park, Blacks and Whites V Slieverue 19:30,

(Round: Round 6), Venue: Urlingford, Emeralds V Fenians 19:30,

 

Kilkenny Honda Centre Minor C Hurling League Group B

(Round: Round 6), Venue: Gowran, Young Irelands V Ballyhale Shamrocks 19:30,

(Round: Round 6), Venue: Paulstown, Barrow Rangers V St. Patrick’s 19:30,

(Round: Round 6), Venue: Kilmacow, Kilmacow V James Stephens 19:30,

 

Duggan Steel Under-15 Roinn B Hurling League Group A

(Round: Round 7), Venue: Mullinavat, Mullinavat V Kilmacow 19:00,

 

TUESDAY 09 JULY

 

County Hurling League Division 2

(Round: Round 4), Venue: Danesfort, Danesfort V Tullaroan 19:30,

(Round: Round 4), Venue: Ballyragget, Tullogher Rosbercon V St. Patrick’s 20:00,

 

Michael Lyng Motors Hyundai County Hurling League Division 3

(Round: Round 3), Venue: Johnstown, Fenians V Glenmore 20:00,

 

J.J Kavanagh and Sons Junior A Hurling League

(Round: Round 8), Venue: Hugginstown, Carrickshock V Lisdowney 19:45,

 

Kilkenny Honda Centre Minor A Hurling League

(Round: Round 2), Venue: Inistioge, Rower Inistioge V O’Loughlin Gaels 18:45,

 

Kilkenny Honda Centre Minor C Hurling League Group B

(Round: Round 4), Venue: Paulstown, Barrow Rangers V Mullinavat 19:00,

 

Duggan Steel Under-15 Roinn B Hurling League Group B

(Round: Round 7), Venue: Canon Kearns Park, Erins Own V Tullaroan 19:00,

 

Duggan Steel Under-15 Roinn C Hurling League Group B

(Round: Round 7), Venue: Mooncoin, Mooncoin V Cloneen/Railyard 19:00,

 

  1. J. Kavanagh and Sons Kevin Fennelly Cup

(Round: Semi Final), Venue: St. John’s Park, O’Loughlin Gaels V Ballinkillen 18:00,

 

Duggan Steel Under-13 B Hurling League Group B

(Round: Round 3), Venue: Kilmacow, Kilmacow V Piltown 19:30,

 

WEDNESDAY 10 JULY

 

J.J. Kavanagh and Sons Senior Football Championship

(Round: Semi Final), Venue: TBC, Mullinavat V Muckalee 19:30,

(Round: Semi Final), Venue: TBC, Railyard V Conahy Shamrocks 19:30,

 

J.J. Kavanagh and Sons Intermediate Football Championship

(Round: Semi Final), Venue: TBC, Erins Own V Thomastown 19:30,

(Round: Semi Final), Venue: TBC, Mooncoin V Piltown 19:30,

 

JJ Kavanagh and Sons Junior Football Championship

(Round: League Final), Venue: Windgap, Graigue Ballycallan V Windgap 19:30,

 

J.J Kavanagh and Sons Junior A Hurling League

(Round: Round 2), Venue: Jenkinstown, Conahy Shamrocks V Thomastown 19:30,

 

Permanent TSB Under 19 Hurling Group B

(Round: Round 3), Venue: St. John’s Park, O’Loughlin Gaels V Fenians 20:00,

 

Kilkenny Honda Centre Minor Hurling B League Group B

(Round: Round 5), Venue: Palmerstown, Dicksboro V Tullogher Rosbercon 19:30,

 

THURSDAY 11 JULY

 

J.J Kavanagh and Sons Junior B League

(Round: Round 3), Venue: Pairc na Ratha, Glenmore V O’Loughlin Gaels 19:30,

 

Iverk Produce Junior C Hurling League

(Round: Round 6), Venue: Windgap, Windgap V Carrigeen 19:30,

 

Permanent TSB Under 19 Hurling A Group A

(Round: Round 4), Venue: Gowran, Young Irelands V James Stephens 20:00,

(Round: Round 4), Venue: Ballyhale, Ballyhale Shamrocks V Erins Own 20:00,

 

Permanent TSB Under 19 Hurling A Group B

(Round: Round 3), Venue: Tom Ryall Park, Graigue Ballycallan V O’Loughlin Gaels 20:00,

(Round: Round 3), Venue: Thomastown, Thomastown V Dicksboro 20:00,

 

Permanent TSB Under 19 Hurling B Group A

(Round: Round 3), Venue: Danesfort, Danesfort V Mooncoin 20:00,

(Round: Round 3), Venue: Kilmacow, Kilmacow V Galmoy/Windgap 20:00,

 

Permanent TSB Under 19 Hurling B Group B

(Round: Round 3), Venue: Lisdowney, Lisdowney V Rower Inistioge 20:00,

(Round: Round 3), Venue: Bennettsbridge, Bennettsbridge V Mullinavat 20:00,

 

Permanent TSB Under 19 Hurling C Group A

(Round: Round 3), Venue: Piltown, Piltown V St Martin’s 20:00,

(Round: Round 3), Venue: Pairc na Ratha, Glenmore V Clara 20:00,

 

Permanent TSB Under 19 Hurling C Group B

(Round: Round 3), Venue: Paulstown, Barrow Rangers V St Lachtain’s 20:00,

(Round: Round 3), Venue: Ballyragget, St. Patrick’s V Graignamanagh 20:00,

 

Permanent TSB Under 19 Hurling D Group A

(Round: Round 4), Venue: Tom Walsh Park, Blacks and Whites V Tullaroan 20:00,

 

Permanent TSB Under 19 Hurling D Group C

(Round: Round 3), Venue: John Locke Park, John Lockes V Slieverue 20:00,

 

Permanent TSB Under 19 Hurling Group B

(Round: Round 3), Venue: Urlingford, Emeralds V Conahy Shamrocks 20:00,

 

Kilkenny Honda Centre Minor A Hurling League

(Round: Round 5), Venue: Inistioge, Rower Inistioge V Dicksboro 19:30,

(Round: Round 5), Venue: St. John’s Park, O’Loughlin Gaels V Galmoy/Windgap 19:30,

(Round: Round 5), Venue: Pairc Sheamuis Stiophan, James Stephens V Thomastown 19:30,

(Round: Round 5), Venue: Dunnamaggin, Dunnamaggin V Mooncoin 19:30,

 

Kilkenny Honda Centre Minor Hurling B League Group A

(Round: Round 5), Venue: Canon Kearns Park, Erins Own V St Lachtain’s 19:30,

(Round: Round 5), Venue: Dr Tierney Park, Graignamanagh V Bennettsbridge 19:30,

 

Kilkenny Honda Centre Minor Hurling B League Group B

(Round: Round 2), Venue: Pairc na Ratha, Glenmore V The Harps 14:00,

(Round: Round 5), Venue: Pairc na Ratha, Glenmore V St Martin’s 19:30,

(Round: Round 5), Venue: Danesfort, Danesfort V Graigue Ballycallan 19:30,

 

Kilkenny Honda Centre Minor C Hurling League Group A

(Round: Round 5), Venue: Slieverue, Slieverue V John Lockes 19:30,

(Round: Round 5), Venue: Johnstown, Fenians V Cloneen/Railyard 19:30,

 

Kilkenny Honda Centre Minor C Hurling League Group B

(Round: Round 5), Venue: Ballyhale, Ballyhale Shamrocks V Barrow Rangers 19:30,

(Round: Round 5), Venue: Mullinavat, Mullinavat V Young Irelands 19:30,

(Round: Round 5), Venue: Ballyragget, St. Patrick’s V Kilmacow 19:30,

 

Duggan Steel Under-15 Roinn B Hurling League Group A

(Round: Round 3), Venue: Inistioge, Rower Inistioge V Thomastown 18:30,

 

Duggan Steel Under-13 B Hurling League Group A

(Round: Round 6), Venue: Coon, St Martin’s V St Lachtain’s 19:30,

 

Duggan Steel Under-13 C Hurling League 13 Aside Group B

(Round: Round 4), Venue: Jenkinstown, Conahy Shamrocks V Ballinkillen 19:30,

 

FRIDAY 12 JULY

 

County Hurling League Division 2

(Round: Round 5), Venue: Tullaroan, Tullaroan V Tullogher Rosbercon 19:30,

 

Iverk Produce Junior C Hurling League

(Round: Round 7), Venue: Mooncoin, Mooncoin V Piltown 19:30,

 

Country Style Junior D Hurling League Group A

(Round: Round 7), Venue: Coon, St Martin’s V Conahy Shamrocks 20:00,

(Round: Round 7), Venue: Kilmacow, Kilmacow V Blacks and Whites 20:00,

(Round: Round 7), Venue: Slieverue, Slieverue V Dicksboro 20:00,

 

Country Style Junior D Hurling League Group B

(Round: Round 7), Venue: Cloneen, Cloneen V Rower Inistioge 20:00,

(Round: Round 7), Venue: Dr Tierney Park, Graignamanagh V Erins Own 20:00,

(Round: Round 7), Venue: Lisdowney, Lisdowney V James Stephens 20:00,

 

Kilkenny Honda Centre Minor Hurling B League Group A

(Round: Round 3), Venue: Hugginstown, Carrickshock V Erins Own 11:30,

 

Duggan Steel Under-13 A Hurling League

(Round: Round 5), Venue: Pairc Sheamuis Stiophan, James Stephens V Dicksboro 19:30,

(Round: Round 5), Venue: Thomastown, Thomastown V O’Loughlin Gaels 19:30,

 

Duggan Steel Under-13 B Hurling League Group A

(Round: Round 6), Venue: Dunnamaggin, Dunnamaggin V Clara 19:30,

(Round: Round 6), Venue: John Locke Park, John Lockes V Galmoy/Windgap 19:30,

(Round: Round 6), Venue: Canon Kearns Park, Erins Own V Mt Leinster Rangers 19:30,

 

Duggan Steel Under-13 B Hurling League Group B

(Round: Round 5), Venue: Piltown, Piltown V Mooncoin 19:30,

(Round: Round 5), Venue: Tom Ryall Park, Graigue Ballycallan V Glenmore 19:30,

(Round: Round 5), Venue: Danesfort, Danesfort V Tullogher Rosbercon 19:30,

(Round: Round 5), Venue: Kilmacow, Kilmacow V Rower Inistioge 19:30,

 

Duggan Steel Under-13 Roinn C Hurling League Group A

(Round: Round 5), Venue: St. John’s Park, O’Loughlin Gaels V Emeralds 19:30,

(Round: Round 5), Venue: Paulstown, Barrow Rangers V St. Patrick’s 19:30,

(Round: Round 5), Venue: Pairc Sheamuis Stiophan, James Stephens V Graignamanagh 19:30,

 

Duggan Steel Under-13 Roinn C Hurling League Group B

(Round: Round 5), Venue: Ballyhale, Ballyhale Shamrocks V Bennettsbridge 19:30,

(Round: Round 5), Venue: Pairc Sheamuis Stiophan, James Stephens V Mullinavat 19:30,

(Round: Round 5), Venue: Gowran, Young Irelands V Carrickshock 19:30,

(Round: Round 5), Venue: Palmerstown, Dicksboro V Carlow Town Hurling Club 19:30,

 

Duggan Steel Under-13 C Hurling League 13 Aside Group A

(Round: Round 7), Venue: Tullaroan, Tullaroan V Slieverue 19:30,

(Round: Round 7), Venue: John Locke Park, John Lockes V Rower Inistioge 19:30,

(Round: Round 7), Venue: Cloneen, Cloneen/Railyard V Naomh Bríd 19:30,

(Round: Round 7), Venue: TBC, Bagenalstown Gaels GAA V Naomh Moling 19:30,

 

Duggan Steel Under-13 C Hurling League 13 Aside Group B

(Round: Round 6), Venue: Lisdowney, Lisdowney V Naomh Eoin 19:30,

(Round: Round 6), Venue: Tom Walsh Park, Blacks and Whites V Ballinkillen 19:30,

(Round: Round 6), Venue: Piltown, Piltown V Burren Rangers 19:30,

 

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *