March 28, 2020
News Sport

THROW-IN: All the latest local GAA fixtures

Wed 11 Mar

Allianz Cumann na mBunscol TOP Oil Roinn B North

(Round: Round 1), Venue: Muckalee, Coon Muckalee NS V Kilmanagh NS15:30,

(Round: Round 1), Venue: Urlingford, Urlingford NS V Danesfort NS15:30,

(Round: Round 1), Venue: Clara, Clara NS V Graigue / Skeough15:30,

Allianz Cumann na mBunscol TOP Oil Roinn B South

(Round: Round 1), Venue: Pairc na Ratha, Glenmore NS V Piltown NS15:30,

(Round: Round 1), Venue: Tullogher, Tullogher Rosbercon NS V Dunnamaggin NS15:30,

(Round: Round 1), Venue: Páirc na Seamróg, Scoil Phádraig Ballyhale V Kilmacow BNS15:30,

Allianz Cumann na mBunscol TOP Oil Roinn D Group 2

(Round: Round 1), Venue: Moneenroe, Clogh Mooneenroe NS V Coon Muckalee NS15:30,

(Round: Round 1), Venue: Páirc Lachtain, Freshford NS V Johnstown NS15:30,

Allianz Cumann na mBunscol Toymaster Roinn A League

(Round: Round 1), Venue: Larchfield, Gaelscoil Osraí V Scoil McCauley Rice NS15:30,

(Round: Round 1), Venue: St. Patricks DLS, St. Patricks DLS V Castlecomer BNS15:30,

(Round: Round 1), Venue: Thomastown BNS, Thomastown NS V St. Canice`s NS15:30,

Allianz Cumann na mBunscol Toymaster Roinn C North

(Round: Round 1), Venue: Jenkinstown, Conahy NS V Goresbridge/Paulstown15:30,

(Round: Round 1), Venue: Ballyragget, Ballyragget NS V Kilkenny CBS15:30,

(Round: Round 1), Venue: St. John’s Park, St. John`s NS V Lisdowney NS15:30,

Allianz Cumann na mBunscol Toymaster Roinn C South

(Round: Round 1), Venue: Windgap, Windgap NS V Rower Inistioge NS15:30,

(Round: Round 1), Venue: Slieverue, Slieverue NS V Mullinavat NS15:30,

(Round: Round 1), Venue: Hugginstown, Carrickshock NS V St. Canice`s NS15:30,

Thu 12 Mar

J.J. KAVANAGH AND SONS SENIOR FOOTBALL CHAMPIONSHIP

(Round: 1st Round / Relegation Semi Final), Venue: TBC, O’Loughlin Gaels V Clara20:00,

Kilkenny Citroen Centre Minor B Football Championship

(Round: Q/Final B), Venue: Muckalee, Rower Inistioge V St Martin’s19:30,

Duggan Steel Under-13 Roinn A Football League Group B

(Round: Rd 2), Venue: Danesfort, Danesfort V Young Irelands18:30,

Duggan Steel Under-13 Roinn B Football League Group B

(Round: Rd 2), Venue: Mooncoin, Mooncoin V Barrow Rangers19:30,

Sat 14 Mar

County Hurling League Division 2

(Round: Round 1), Venue: Tullaroan, Tullaroan V Bennettsbridge14:00,

(Round: Round 1), Venue: Ballyragget, St. Patrick’s V Danesfort15:30,

(Round: Round 1), Venue: Gowran, Young Irelands V Graigue Ballycallan15:30,

Michael Lyng Motors Hyundai County Hurling League Division 3

(Round: Round 1), Venue: Dunnamaggin, Dunnamaggin V St Martin’s11:00,

(Round: Round 1), Venue: Mount Leinster Rangers, Mt Leinster Rangers V Glenmore15:30,

(Round: Round 1), Venue: Lisdowney, Lisdowney V Carrickshock15:30,

(Round: Round 1), Venue: John Locke Park, John Lockes V Fenians15:30,

St Canice’s Credit Union League Division 1

(Round: Round 1), Venue: St. John’s Park, O’Loughlin Gaels V Dicksboro15:30,

(Round: Round 1), Venue: Muckalee, Erins Own V Rower Inistioge15:30,

(Round: Round 1), Venue: Páirc na Seamróg, Shamrocks Ballyhale V Mullinavat15:30,

(Round: Round 1), Venue: Clara, Clara V James Stephens15:30,

J.J. Kavanagh and Sons Martin Treacy Cup Group A

(Round: Round 1), Venue: Paulstown, Barrow Rangers V Slieverue15:30,

(Round: Round 1), Venue: Cloneen, Cloneen V Conahy Shamrocks15:30,

(Round: Round 1), Venue: Dr Tierney Park, Graignamanagh V Piltown15:30,

Kilkenny Citroen Centre Minor A Football Championship

(Round: S/Final), Venue: TBC, Kilmacow V Dicksboro11:00,

Kilkenny Citroen Centre Minor C Football Championship

(Round: Final), Venue: The Rower, Glenmore V Graignamanagh14:00,

Duggan Steel Under-13 Roinn A Football League Group A

(Round: Rd 1), Venue: Pairc Sheamuis Stiophan, James Stephens V Erins Own10:45,

Duggan Steel Under-13 Roinn B Football League Group A

(Round: Rd 1), Venue: Tom Ryall Park, Graigue Ballycallan V St. Patrick’s14:30,

(Round: Rd 2), Venue: Lisdowney, Lisdowney V Graigue Ballycallan14:30,

(Round: Rd 2), Venue: Ballyragget, St. Patrick’s V Glenmore19:00,

Duggan Steel Under-13 Roinn B Football League Group C

(Round: Rd 1), Venue: Coon, St Martin’s V Clara14:30,

Duggan Steel Under-13 Roinn B Football League Group DA

(Round: Rd 3), Venue: Dunnamaggin, Kilmoganny V Shamrocks Ballyhale14:30,

(Round: Rd 1), Venue: Kilmacow, Kilmacow V Kilmoganny14:30,

(Round: Rd 1), Venue: Páirc na Seamróg, Shamrocks Ballyhale V Carrickshock14:30,

Duggan Steel Under-13 Roinn C Football League Group A

(Round: Rd 1), Venue: Palmerstown, Dicksboro V Slieverue14:00,

(Round: Rd 3), Venue: Mullinavat, Mullinavat V Tullaroan14:30,

(Round: Rd 5), Venue: Slieverue, Slieverue V Tullaroan14:30,

(Round: Rd 5), Venue: Bennettsbridge, Bennettsbridge V Dicksboro14:30,

(Round: Rd 5), Venue: Mullinavat, Danesfort V Mullinavat14:30,

Duggan Steel Under-13 Roinn C Football League Group B

(Round: Rd 3), Venue: Pairc Sheamuis Stiophan, James Stephens V Railyard14:30,

(Round: Rd 5), Venue: Moneenroe, Railyard V Blacks and Whites14:30,

(Round: Rd 5), Venue: Pairc Sheamuis Stiophan, James Stephens V Conahy Shamrocks14:30,

(Round: Rd 2), Venue: Moneenroe, Railyard V Fenians14:30,

(Round: Rd 2), Venue: Tom Walsh Park, Blacks and Whites V Conahy Shamrocks14:30,

Sun 15 Mar

J.J. KAVANAGH AND SONS JUNIOR FOOTBALL LEAGUE GROUP B

(Round: Round 2), Venue: Moneenroe, Railyard V Kilmacow11:00,

Duggan Steel Under-13 Roinn B Football League Group B

(Round: Rd 1), Venue: Dr Tierney Park, Barrow Rangers V Graignamanagh11:30,

Mon 16 Mar

Duggan Steel Under-13 Roinn C Football League Group A

(Round: Rd 4), Venue: Danesfort, Danesfort V Slieverue19:00,

Wed 18 Mar

Allianz Cumann na mBunscol TOP Oil Roinn B North

(Round: Round 2), Venue: Graigue/skeough, Graigue / Skeough V Gowran NS15:30,

(Round: Round 2), Venue: Tom Ryall Park, Kilmanagh NS V Clara NS15:30,

(Round: Round 2), Venue: Danesfort, Danesfort NS V Coon Muckalee NS15:30,

Allianz Cumann na mBunscol TOP Oil Roinn B South

(Round: Round 2), Venue: Dunnamaggin, Dunnamaggin NS V Scoil Phádraig Ballyhale15:30,

(Round: Round 2), Venue: Kilmacow, Kilmacow BNS V Glenmore NS15:30,

(Round: Round 2), Venue: Piltown, Piltown NS V Mooncoin Schools15:30,

Allianz Cumann na mBunscol TOP Oil Roinn D Group 1

(Round: Round 1), Venue: St. John’s Park, The Model School V St. Patricks DLS15:30,

(Round: Round 1), Venue: Tullaroan, Tullaroan NS V Galmoy NS15:30,

Allianz Cumann na mBunscol TOP Oil Roinn D Group 2

(Round: Round 2), Venue: Muckalee, Coon Muckalee NS V Freshford NS15:30,

(Round: Round 2), Venue: Larchfield, Gaelscoil Osraí V Clogh Mooneenroe NS15:30,

Allianz Cumann na mBunscol Toymaster Roinn A League

(Round: Round 2), Venue: Canon Kearns Park, Castlecomer BNS V Thomastown NS15:30,

(Round: Round 2), Venue: Scoil McCauley Rice NS, Scoil McCauley Rice NS V St. Patricks DLS15:30,

(Round: Round 2), Venue: St. Canice`s NS, St. Canice`s NS V Gaelscoil Osraí15:30,

Allianz Cumann na mBunscol Toymaster Roinn C North

(Round: Round 2), Venue: Kilkenny CBS, Kilkenny CBS V St. John`s NS15:30,

(Round: Round 2), Venue: Paulstown, Goresbridge/Paulstown V Ballyragget NS15:30,

(Round: Round 2), Venue: Lisdowney, Lisdowney NS V Conahy NS15:30,

Allianz Cumann na mBunscol Toymaster Roinn C South

(Round: Round 2), Venue: St. Canice`s NS, St. Canice`s NS V Bennettsbridge NS15:30,

(Round: Round 2), Venue: The Rower Mixed NS` Inistioge, Rower Inistioge NS V Carrickshock NS15:30,

(Round: Round 2), Venue: Mullinavat, Mullinavat NS V Windgap NS15:30,

 

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *